Wiadomości

Egipcjanin organizował przerzut nielegalnych migrantów…

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Egipcjanin od 7 lat legalnie przebywał w Polsce.

Funkcjonariusze z Podlaskiego Oddziału SG zatrzymali w jednej z podwarszawskich miejscowości 33-letniego obywatela Egiptu, organizatora nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Funkcjonariusze posiadali informacje, że cudzoziemiec może posiadać niebezpieczne narzędzia, stąd w jego zatrzymaniu brali udział funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań POSG.

W miejscu zamieszkania mężczyzny funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili między innymi: maczetę, pałkę teleskopową, noże, nunczako. Zabezpieczono również urządzenia do modulacji głosu, 10 telefonów komórkowych, dużą liczbę kart pamięci, 2 laptopy, komputer stacjonarny i tablet. Mężczyzna od 7 lat legalnie przebywał w Polsce.

Cudzoziemiec mógł zorganizować nielegalne przekroczenia granicy nawet dla kilkudziesięciu cudzoziemców m. in.: obywateli Afganistanu, Syrii i Egiptu. Jego rolą było koordynowania i organizowania transportów nielegalnych migrantów spod granicy polsko – białoruskiej do krajów Europy Zachodniej. Stawki za przewóz migrantów wahały się od 200 do 1000 euro za osobę. Obywatel Egiptu z nielegalnego procederu uzyskiwał znaczne zyski.

Prokurator Rejonowy w Hajnówce po przedstawieniu zarzutów mężczyźnie za organizowanie nielegalnego przekraczania granicy skierował wniosek do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania. W czwartek 30 marca br. Sąd Rejonowy w Bielsku Podlaskim zastosował wobec obywatela Egiptu 2- miesięczny areszt. Za popełniony czyn grozi mu do 8 lat pozbawienia wolności.

W tym roku funkcjonariusze SG zatrzymali już 176 organizatorów i pomocników w organizowaniu niezełganego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski w tym m.in. 4 ob. Egiptu. Wobec 58 osób sąd zastosował areszty ( w tym dla 3 ob. Egiptu). W ubiegłym roku za organizowanie nielegalnego przekroczenia granicy funkcjonariusze SG zatrzymali 401 osób.

W dniu 30.03 do Polski próbowało nielegalnie przedostać się z Białorusi 105 osób. Na odcinku PSG Bobrowniki 14 ob. Syrii przeprawiło się na pontonie przez Świsłocz. Na odcinku PSG Nowy Dwór za pomocnictwo zatrzymano ob. Ukrainy, przyjechał po 13 ob. Syrii i ob. Iraku.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!