Gospodarka Wiadomości

Dziś wbita zostanie pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Zostanie dziś wbita pierwsza łopata pod budowę kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Symboliczny gest ma być uwieńczeniem wieloletnich starań o budowę nowej drogi wodnej między Zalewem Wiślanym a Zatoką Gdańską. W uroczystościach udział weźmie prezes PiS Jarosław Kaczyński oraz minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

Przekop Mierzei Wiślanej jest inwestycją kluczową. Inwestycją, która ma gospodarczo ożywić Warmię i Mazury. Od 2 tygodni prowadzone są wstępne pomiary w miejscu planowanej budowy kanału żeglugowego. Inwestor, którym jest Urząd Morski, czeka już na wydanie decyzji środowiskowej. Kolejnym krokiem będzie uzyskanie pozwolenia wodno-prawnego. Ostatnim dokumentem będzie decyzja o zezwoleniu na realizację inwestycji. Dzisiejsza uroczystość to niewątpliwie wielki dzień nie tylko dla samego Elbląga, ale również jego mieszkańców.

W miejscu planowanej budowy w Nowym Świecie nastąpi wbicie palików geodezyjnych, symboliczne rozpoczęcie budowy poprzez wbicie łopaty oraz próbny odwiert geodezyjny. W sprawie przekopu Mierzei Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Olsztynie prowadzi konsultacje społeczne. W związku z tym wszyscy zainteresowani mogą zapoznać się z dostępną dokumentacją. Uwagi i wnioski w tej sprawie można składać ustanie, pisemnie albo drogą elektroniczną do 3 listopada, czyli dnia zakończenia konsultacji.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!