Wiadomości

Dowództwo nowej brygady wojsk operacyjnych mieścić się będzie w Lublinie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że w Lublinie zostanie rozmieszczone dowództwo nowo formowanej brygady, wchodzącej w skład nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej – donosi portal Defence24.pl.

– Lublin zasługuje na to, aby silne oddziały Wojska Polskiego były właśnie tutaj – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas inauguracji kampanii „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”, mającej na celu popularyzację zawodowej służby wojskowej. Założeniem kampanii jest przyjęcie w przyszłym roku do służby 10 tys. osób, między innymi po to, aby móc wzmacniać ukompletowanie jednostek wojskowych na wschodzie kraju, i tworzyć nowe.

Najprawdopodobniej nowa brygada będzie jednostką ogólnowojskową (zmechanizowaną/zmotoryzowaną). W pierwszej połowie września minister Błaszczak ogłosił rozpoczęcie procesu formowania nowej 18 Dywizji Zmechanizowanej. W jej skład mają wejść dwie istniejące brygady: 1 Brygada Pancerną w Wesołej i 21 Brygada Strzelców Podhalańskich z Rzeszowa.

W wywiadzie dla Defence24.pl dowódca dywizji, gen. bryg. Jarosław Gromadziński mówił, że w skład nowej brygady mogą wejść na przykład bataliony zmechanizowane w Chełmie i Zamościu, obecnie podporządkowane 1 BPanc. Generał Gromadziński zapowiadał, że nowa brygada powinna zostać wyposażona w KTO Rosomak.

Przed rozformowaniem 1 Dywizji Zmechanizowanej w 2011 roku w Wesołej funkcjonował batalion zmechanizowany (ma być odtworzony), natomiast te dwa bataliony podporządkowane były rozformowanej obecnie 3 Brygadzie Zmechanizowanej – z dowództwem właśnie w Lublinie.

Formowanie nowej dywizji ma zostać podzielone na kilka etapów. W pierwszym etapie powstanie sztab dywizji wraz z batalionem dowodzenia, w kolejnym – nowa brygada, w dalszym – dowództwo jednostek wsparcia i zabezpieczenia. Zakładając wyposażenie dywizji w nowy sprzęt, kluczowe znaczenie ma rozpoczęcie realizacji programów zbrojeniowych: KTO Rosomak z wieżą bezzałogową dla nowo formowanej brygady (i 21 BSP), a także systemów Kryl, Homar i Narew dla jednostek wsparcia na poziomie dywizji.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!