Wiadomości

Dziś w Warszawie szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki z udziałem Bidena i Stoltenberga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziś w Warszawie odbędzie się szczyt Bukareszteńskiej Dziewiątki. Wezmą w nim udział prezydent USA Joe Biden oraz sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Podczas spotkania ma powstać wspólna deklaracja państw wschodniej flanki NATO.

Bukareszteńska Dziewiątka (B9) zrzesza państwa wschodniej flanki NATO: Bułgarię, Czechy, Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Rumunię, Słowację i Węgry. Formułę konsultacji w gronie tych dziewięciu krajów zainaugurowało spotkanie prezydentów w Warszawie w 2014 roku. W listopadzie 2015 r. w Bukareszcie państwa Europy Środkowo-Wschodniej podpisały wspólną deklarację połączenia wysiłków na rzecz zapewnienia silnej, wiarygodnej, zrównoważonej obecności wojskowej NATO w regionie.

Spotkanie przywódców państw B9 – z udziałem amerykańskiego prezydenta oraz sekretarza generalnego NATO – rozpocznie się w środę po godz. 14 w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. – Współpraca wschodniej flanki NATO wynika z podstawowego założenia: wszyscy tutaj jesteśmy na miejscu tego niestabilnego regionu, na wschód od naszych granic i musimy ze sobą współpracować – powiedział Przydacz.

– Każdy też będzie się wsłuchiwał w głos prezydenta USA Joe Bidena – z czym tak naprawdę prezydent Stanów Zjednoczonych przyjeżdża na wschodnią flankę. Poza oczywistym potwierdzeniem gwarancji artykułu 5., oczekujemy też pewnie konkretnych działań w ramach współpracy z Ameryką – podkreślił szef BPM. Jak mówił, chodzi m.in. o zwiększenie obecności nie tylko personalnej, ale także infrastrukturalnej.

Czytaj też:

Prezydent USA w Warszawie. Spotkanie w wąskim gronie i przemówienie w Arkadach Kubickiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!