Wiadomości

Dziś TSUE wyda wyrok ws. odmowy przyjęcia uchodźców przez Polskę, Węgry i Czechy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyda wyrok w sprawie tego, czy Polska, Czechy i Węgry złamały prawo UE, odmawiając przyjmowania uchodźców – przypomina Radio Maryja.

Rzecznik generalna TSUE uznała w wydanej w październiku ubiegłego roku opinii, że kraje te naruszyły prawo Unii, odmawiając przyjmowania osób ubiegających się o ochronę międzynarodową w ramach relokacji.

Zgodnie z zapisami traktatowymi to państwo członkowskie decyduje, jaki kształt nada swojej polityce zagranicznej – powiedziała europoseł Jadwiga Wiśniewska.

– W żadnym miejscu traktatu nie ma zapisu, który odnosiłby się do obowiązku przyjmowania migrantów spoza UE. Trzeba zdecydowanie podkreślić, że przewidujące działania rządu PiS powstrzymały rozprzestrzeniający się chaos migracyjny w takich krajach jak Polska, Węgry i Czechy. Proszę zwrócić uwagę, że Polska przyjęła ponad milion migrantów zza wschodniej granicy. To ludzie, którzy bardzo dobrze się asymilują, wspierają rozwój polskiej gospodarki – podkreśliła polityk.

Opinie rzecznika generalnego nie są wiążące dla składu orzekającego Trybunału, ale ostateczne wyroki bardzo często są z nimi zbieżne.

/Radio Maryja/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!