Wiadomości

Dżihadyści z ISIS przeprowadzili pierwszą akcję zbrojną na terenie Demokratycznej Republiki Konga

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dżihadyści z Państwa Islamskiego wydali w piątek komunikat, z którego wynika, że po raz pierwszy przeprowadzili akcję zbrojną na terenie Demokratycznej Republiki Konga. Był to atak na posterunek wojskowy na granicy DRK z Ugandą, w pobliżu miejscowości Kamango.

Opublikowane w piątek przez wydawany w stolicy DRK Kinszasie dziennik „Kinshasa Times” informacje o ataku potwierdzają, że w kraju targanym od dziesięcioleci wewnętrznymi konfliktami zbrojnymi pojawił się jeszcze jeden front walki.

Dżihadyści działają prawdopodobnie w sojuszu z ugandyjskimi rebeliantami z ugrupowania zbrojnego, które przyjęło nazwę Sojusz Sił Demokratycznych. Dokonuje ono częstych ataków na ludność cywilną na terytorium kraju, wzdłuż granicy z Ugandą.

Prezydent Demokratycznej Republiki Konga Felix Tshisekedi podczas niedawnej wizyty w USA zwrócił się do amerykańskiego rządu o pomoc w walce z terroryzmem międzynarodowym, deklarując, że jego kraj „pragnie wziąć udział w tej batalii”.

Północno-wschodnie tereny DRK są od dziesięcioleci pogrążone w wojnie, jaką toczą między sobą, mimo obecności wojska kongijskiego i sił zbrojnych misji ONZ (MONUSCO), dziesiątki zbrojnych grup.

W tej samej strefie trwają bez powodzenia od sierpnia ub. roku próby opanowania epidemii eboli, która pochłonęła już 843 śmiertelne ofiary, to jest więcej niż którakolwiek z dotychczasowych na tym terenie, odnotowanych w kronikach Światowej Organizacji Zdrowia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!