Wiadomości

Dziewięciu zatrzymywanych w serii operacji antyterrorystycznych we Francji, udaremniono krwawy atak

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dziewięć osób podejrzanych o przygotowywanie akcji terrorystycznej zostało aresztowanych w wyniku serii operacji antyterrorystycznych przeprowadzonych we Francji we wtorek. Jak podały francuskie media, planowy atak na Niceę został udaremniony.

Zatrzymanych zostało dziewięć osób w wieku od 18 do 60 lat podczas nalotów przeprowadzanych przez francuskie oddziały antyterrorystyczne. Aresztowań dokonano w departamencie Val-de-Marne – na południowy zachód od Paryża, w Seine-Saint-Denis na północy stolicy, w mieście Aix-en Provence, na północ od Marsylii i w mieście Menton, na granicy z Włochami. Wśród zatrzymanych znaleźli się między innymi dwaj bracia, którzy znani byli z radykalnych poglądów, podała AFP.

Jedną osobę aresztowano nadto w Szwajcarii, tak więc łączna liczba aresztowanych to 10 osób. 27-letni mężczyzna, aresztowany w Szwajcarii, pozostawał w kontakcie z 14-letnim francuskim chłopcem, który „miał przeprowadzić atak”. Nastolatek został aresztowany w regionie paryskim 20 czerwca. Zdjęcie chłopca trzymającego tekst przysięgi na wierność Państwu Islamskiemu zostało znalezione w mediach społecznościowych – podano.

Szwajcar był „szczególnie aktywny w sieciach społecznościowych”, a nadto „miał kontakty z osobami mieszkającymi we Francji, z którymi omawiał przeprowadzenie radykalnych działań” – poinformowały źródła sądowe. Według BFM TV aresztowani są podejrzani o planowanie i przygotowanie ataku terrorystycznego.

Na obecnym etapie trudno jest określić, jakie były ich zamiary, ani jak daleko posunięte były ich plany, ale według gazety „Le Parisien”, która jako pierwsza podała informację o nalotach, celem ataku była Nicea, gdzie w roku 2016 miał miejsce krwawy atak przy użyciu ciężarówki, w którym zginęło 86 ludzi. Francuskie władze nie potwierdziły, że to właśnie Nicea była rzeczywiście celem ataku.

/thelocal.fr/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!