Wiadomości

Dworczyk: Sprawa MIG-ów dla Ukrainy nie jest zamknięta

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dworczyk: Sprawa MIG-ów dla Ukrainy nie jest zamknięta

“Ws. MiG-ów-29 nie zmieniamy stanowiska. Jesteśmy gotowi je przekazać, ale wspólnie z naszymi sojusznikami z NATO plus z gwarancją, że będziemy mogli uzupełnić ten brak innymi samolotami podobnej klasy” – deklarował w Porannej rozmowie w RMF FM Michał Dworczyk.

Panie ministrze, czy sprawa myśliwców MiG-29 dla Ukrainy – tych polskich myśliwców, które mieliśmy im przekazać, w zamian dostając amerykańskie myśliwce F-16 – czy ta sprawa jest już zamknięta?

My nie zmieniamy stanowiska w tej sprawie. Zostało ono sformułowane w wystąpieniu ministra spraw zagranicznych. Jesteśmy gotowi przekazać wszystkie nasze MiG-i 29-te, ale – po pierwsze – wspólnie z naszymi sojusznikami z NATO, przede wszystkim z Amerykanami, w ramach wspólnej decyzji sojuszniczej, plus z gwarancją, że będziemy mogli uzupełnić ten brak innymi samolotami podobnej klasy po to, żeby Polska nie ograniczała swojego potencjału obronnego.

Dobrze, ale innymi słowy – my zdania nie zmieniamy, ale rozumiem, że nasi partnerzy amerykańscy w tym wypadku mówią: “nie”?

My czekamy, jesteśmy gotowi w każdej chwili zrealizować tę deklarację, natomiast kroku ze strony Stanów Zjednoczonych nie ma rzeczywiście.

Czuje się pan tym rozczarowany?

Nie czuję się rozczarowany. Chciałbym, żebyśmy wspierali solidarnie Ukrainę w walce o niepodległość. Natomiast rozumiem, że pewne procesy wymagają czasu, a decyzje pewnych dyskusji, więc zakładam, że ten temat nie jest jeszcze zamknięty.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!