Wiadomości

Dworczyk: Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podaniem 1. a 2. dawki szczepionki

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Wykonano już ponad 3,6 mln szczepień. Pierwszą dawkę otrzymało ponad 2,3 mln osób. Deklarowaliśmy, że do końca Q1 zaszczepimy min. 3 mln osób – ten cel na pewno będzie zrealizowany – poinformował po posiedzeniu – powiedział szef KPRM Michał Dworzyk po posiedzeniu Sztabu kryzysowego dotyczącego Narodowego Programu Szczepień i pandemii koronawirusa z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.

– Liczymy, że na koniec pierwszego kwartału pierwszą dawką będzie zaszczepionych ok. 3,5 mln Polaków. Wprowadzamy pewne zmiany, zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej – w oparciu o aktualny stan wiedzy, który przedstawiają na bieżąco naukowcy – dodał Dworczyk.

– Chcemy wydłużyć czas pomiędzy podaniem 1. a 2. dawki szczepionki – zgodnie z zaleceniami producenta. Aktualne wyniki badań wskazują, że tego typu zmiany można wprowadzić bez żadnego uszczerbku dla skuteczności szczepień – tłumaczył.

– Od przyszłego tygodnia AstraZeneca będzie podawana po 12 tygodniach od podania 1. dawki, a Pfizer po 42 dniach. Do tej pory było to 21 dni – mówił szef KPRM.

– Osoby, które przebyły zakażenie, a jest ich ok. 1,5 mln – będą szczepione po 6 miesiącach od zakażenia, jedną dawką. To rekomendacja Rady Medycznej, wynikająca z aktualnego stanu badań nad wirusem i szczepionkami – podkreślił.

– Do 7 marca zaszczepionych zostanie ponad 90 proc. nauczycieli – szkół podstawowych, średnich i wykładowców. Do 14 marca zakończymy szczepienia wszystkich nauczycieli – poinformował.

– 8 marca rozpoczną się dodatkowe, uzupełniające szczepienia grupy 0. Chcemy, żeby do 21 marca wszystkie osoby z tej grupy zostały zaszczepione – będą szczepione szczepionką AstraZeneca – dodał.

– 10 marca rozpocznie się rejestracja grupy 1B – pacjentów przewlekle chorych. 15 marca rozpoczną się szczepienia osób z tej grupy. 22 marca rozpocznie się szczepienie osób w wieku 69 lat, a w kolejnych dniach – szczepienia kolejnych roczników – podkreślił.

– Ważny komunikat dla seniorów w wieku 65-69 lat – 11 marca rozpoczną się trzydniowe zapisy dla rocznika 1952. Od 18 do 20 marca będą rejestrowane roczniki 1952-1954, a od 22 do 24 marca 1952-1956 – dodał.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!