Wiadomości

Dwóch Polaków i dwunastu Ukraińców zatrzymano podczas likwidacji nielegalnej fabryki papierosów

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

CBŚP, Straż Graniczna i KAS zlikwidowały fabrykę oraz magazyn nielegalnych wyrobów tytoniowych na Śląsku. Wzorowa współpraca służb państwowych pozwoliła przeprowadzić akcję, w wyniku której zatrzymano 14 osób i zlikwidowano kompletną linię produkcyjną oraz magazyn krajanki tytoniowej, przejmując przy tym profesjonalne maszyny. Zabezpieczono także około 6 milionów sztuk gotowych papierosów o wartości szacunkowej około 5 milionów złotych, jak również ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Straty dla budżetu państwa mogły wynieść ponad 6 milionów złotych. Sprawę nadzoruje Prokuratura Regionalna w Katowicach.

Policjanci CBŚP z Gdańska zwalczający zorganizowaną przestępczość ekonomiczną, wspólnie z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, uzyskali informację o tym, że na terenie Śląska może znajdować się nielegalna fabryka papierosów. Bezzwłocznie podjęto działania zmierzające do weryfikacji tej informacji. We współpracy ze Śląskim Urzędem Celno-Skarbowym w Katowicach, przeprowadzono akcję w wyniku, której zatrzymano osoby podejrzane o udział w nielegalnym procederze, zamknięto nielegalną fabrykę papierosów i zlikwidowano magazyn krajanki tytoniowej.

Na początku tygodnia funkcjonariusze w sposób dynamiczny weszli na ustalony obiekt i wewnątrz odkryli kompletną linię służącą do produkcji i pakowania papierosów, w tym specjalistyczne maszyny i surowce niezbędne do ich przygotowania. Znaleźli także bardzo dużą ilość gotowych papierosów i krajanki tytoniowej. Jednocześnie służby wkroczyły również na inną ustaloną nieruchomość, gdzie odkryto magazyn, w którym znajdowało się kilkaset kilogramów krajanki tytoniowej. Jedna z osób została zatrzymana chwilę po wyjeździe busem z posesji, na której znajdowały się nielegalne towary. Mężczyzna był kompletnie zaskoczony błyskawicznym działaniem funkcjonariuszy i nie spodziewał się takiego obrotu spraw. Jak się okazało samochód, którym kierował był wyładowany kartonami zawierającymi blisko 600 tysięcy nielegalnych papierosów w paczkach, nieopieczętowanych polskimi znakami akcyzy skarbowej. Innego mężczyznę natomiast funkcjonariusze zatrzymali, gdy próbował uciec z budynku po dachu. Okazało się, że ta osoba jest ponadto poszukiwana listem gończym za wcześniejsze przestępstwa.

W wyniku tej akcji służby zatrzymały łącznie 14 osób, w wieku od 24 do 43 lat, w tym dwóch Polaków i dwunastu obywateli Ukrainy. Dodatkowo funkcjonariusze łącznie przejęli około 6 milionów sztuk gotowych papierosów o szacunkowej wartości ponad 5 milionów złotych oraz ponad 2 tony krajanki tytoniowej. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że proceder mógł trwać od 2018 roku, a papierosy mogły być rozprowadzane jako jedna ze znanych zagranicznych marek, w innych krajach Unii Europejskiej. Według wstępnych szacunków służb, uszczuplenia Skarbu Państwa z tytułu nieopłacenia należnego podatku mogłyby wynieść ponad 6 milionów złotych.

Śledczy obecnie szczegółowo wyjaśniają wszelkie okoliczności sprawy oraz rolę poszczególnych osób. Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty między innymi dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, ale także uchylania się od opodatkowania i nieujawnienia przedmiotów podlegających opodatkowaniu, produkcji wyrobów akcyzowych bez urzędowego sprawdzenia wymaganego przepisami, wytwarzania wyrobów tytoniowych bez wymaganego wpisu do rejestru, jak również oznaczenia towaru znacznej wartości, zastrzeżonym znakiem towarowym, którego nie mieli prawa używać. Sąd na wniosek prokuratora tymczasowo aresztował 12 osób. Postępowanie jest nadzorowane przez Prokuraturę Regionalną w Katowicach.

/Zespół Prasowy CBŚP/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!