Europa Świat Wiadomości

Dwóch agentów francuskiego wywiadu zostało skazanych za szpiegowanie na rzecz Chin

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal kresy.pl dwaj agenci francuskiego wywiadu zatrudnieni w Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego zostali skazani na 8 i 12 lat więzienia za zdradę stanu i działalność szpiegowską na rzecz Chin.

Dwóch agentów wywiadu zatrudnionych w Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Zewnętrznego Francji zostało skazanych na 8 i 12 lat więzienia za zdradę stanu i działalność szpiegowską na rzecz Chin – podała w sobotę agencja „Reuters” powołując się na francuskie agencje informacyjne.

Sąd uznał, że winna jest także małżonka jednego z agentów. Miała ukrywać przed francuskimi władzami fakt zdrady stanu swojego męża. Otrzymała karę czterech lat więzienia (w tym dwa lata w zawieszeniu).

Prokuratura oczekiwała wymierzenia dwóm byłym agentom wyższych kar. Chciała ona wymierzenia dla 69-letniego obecnie Pierre-Marie Hyvernata 15 lat więzienia, zaś dla 73-letniego Henri Magnaca – 10 lat więzienia.

Przez wzgląd na delikatność i tajność sprawy szczegóły działalności obydwu agentów nie zostały ujawnione.

Od 2017 roku toczyło się w opisywanej sprawie śledztwo.

Polska Agencja Prasowa (PAP) podaje, powołując się na francuski dziennik „Le Monde”, że obydwaj agenci byli zatrudnieni w Ambasadzie Republiki Francuskiej w Pekinie. Pracowali tam pod przykryciem. W 1998 roku Henri Magnac został wezwany do Francji, ponieważ wykryto, że wdał się w romans z chińską tłumaczką ambasadora Francji. Hyvernat został z kolei jakiś czas później zatrzymany w Szwajcarii, „gdy wracał do Francji z walizką pełną pieniędzy po spotkaniu ze swym chińskim łącznikiem na jednej z wysp na Oceanie Indyjskim” – czytamy.

Co wy na to?

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!