Wiadomości

Dwieście martwych ptaków na Mokotowie. Ktoś je otruł?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Niemal 200 martwych, prawdopodobnie otrutych ptaków, głównie kawek, znaleziono na warszawskim Mokotowie. Policja przyjęła kolejne zgłoszenia od mieszkańców ul. Jadźwingów i Bartłomieja. Policjanci zabezpieczają miejsce i apelują o ostrożność do właścicieli zwierząt domowych.

Jak poinformował asp. sztab. Robert Koniuszy z mokotowskiej komendy, w piątek około godz. 9.30 policjanci zostali zaalarmowani o kolejnych martwych ptakach. Tym razem zgłoszenia pochodziły z okolic ul. Jadźwingów i Bartłomieja.

– Zlokalizowano tam około 70 martwych ptaków z gatunku kawka. Na miejscu pracują policjanci i strażnicy miejscy. Teren jest rozległy, zabezpieczamy go. Martwe ptaki są zbierane, o sytuacji został powiadomiony inspektor do spraw zwierząt – powiedział Koniuszy.

Wcześniej policjant powiedział, że w czwartek około godz. 21.30 mieszkanka osiedla przy ul. Śniardwy „informowała, że między blokami leży mnóstwo martwych ptaków, które spadają z drzew”. W obawie, że ktoś mógł rozsypać trutkę – a w pobliżu znajdują się place zabaw i przebywają dzieci – miejsce zostało zabezpieczone. Na miejscu znaleziono około 130 martwych ptaków i 20 żywych, które trafiły do azylu dla ptaków w stołecznym ogrodzie zoologicznym.

– Została podjęta decyzja o zabezpieczeniu pięciu sztuk martwych ptaków do sekcji zwłok, którą jeszcze w piątek przeprowadzą specjaliści. Zostaną pobrane także wycinki tkanek do badań toksykologicznych – poinformował Dawid Fabjański z fundacji Animal Rescue, która wspierała akcję.

Przebadane zostaną także zabezpieczone na miejscu resztki żywności, pojemniki na wodę, oraz znalezione w śmietniku opakowania po środkach na insekty.

Ponieważ nie można wykluczyć, że w okolicy ktoś mógł rozsypać truciznę, która przyczyniła się do śmierci ptaków, policja apeluje o ostrożność. – Prosimy osoby wychodzące ze zwierzętami, aby omijały te miejsca – powiedział Koniuszy.

Fundacja Animal Rescue wyznaczyła 500 zł nagrody dla osoby, która pomoże w ustaleniu sprawcy prawdopodobnego otrucia ptaków.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!