Wiadomości

Dwie osoby zostały zatrzymane w związku ze sprawą dronów na lotnisku Gatwick

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Policja brytyjska zatrzymała dwie osoby podejrzane o sterowanie dronami nad portem lotniczym Gatwick. W czwartek i piątek drony latające nad portem doprowadziły do odwołania lub zmiany trasy 760 lotów i utrudnień dla 120 tys. pasażerów, którzy nie mogli odlecieć lub przylecieć na to lotnisko.

Gatwick to port lotniczy o jednym z największych natężeń ruchu w Wielkiej Brytanii. Zamknięcie przedwczoraj wieczorem pasa startowego spowodowało, że tysiące pasażerów utknęły na terminalach lub w samolotach. Część przylotów skierowano do innych portów: Luton, Stansted, Manchesteru, Cardiff, Birmingham i Southend.

Zdaniem policja z Sussex użycie dronów było „rozmyślnym działaniem” zakłócającym pracę lotniska. Ponad 20 jednostek szukało operatora maszyn. W akcję włączyło się wojsko.

Brytyjskie prawo zabrania używania dronów w odległości mniejszej niż jeden kilometr od lotniska oraz na wysokości większej niż 120 metrów. Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa statku powietrznego przewiduje się karę do pięciu lat więzienia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!