Wiadomości

Dwie nowe brygady WOT będą bronić granic Polski, jedna – stolicy

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– Mamy nadzieję, że utworzenie stołecznej brygady WOT otworzy furtkę dla tych wszystkich, którzy czekali na WOT w stolicy – powiedział w Polskim Radiu 24 płk Marek Pietrzak, rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej. – Zadaniami tej brygady będzie głównie przygotowanie się do działań obronnych w mieście i reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z dużą aglomeracją – powiedział żołnierz.

Z początkiem stycznia minęło pięć lat od powołania Wojsk Obrony Terytorialnej. Ten najmłodszy rodzaj sił polskich zbrojnych liczy już sobie 32 tys. żołnierzy. W 2022 powstaną kolejne brygady – Mają to być: jednostka w Warszawie – stołeczna brygada OT, a także nadbużańska i przemyska – mówił w Polskim Radiu 24 rzecznik WOT płk Marek Pietrzak.

– Te dwie ostatnie to będą brygady, których zadania będą dotyczyły stricte ochrony granicy państwowej. One będą bardzo mocno współdziałały z jednostkami Straży Granicznej. To spowoduje niejako też wydzielenie pewnych rejonów działania z obszaru jednostek, które do tej pory funkcjonują w tym obszarze, czyli 1 Podlaskiej Brygady OT i 2 Lubelskiej Brygady OT – zaznaczył Marek Pietrzak.

W ocenie gościa “Cafe armia” “na pewno dużym zainteresowaniem będzie cieszyła się stołeczna brygada WOT”. – Wielokrotnie mieszkańcy stolicy wskazywali na to, że chętnie wstąpiliby do WOT, jednakże brak batalionu, jednostki bezpośrednio usytuowanej w stolicy, powodował to, że nie decydowali się na ten krok. Mamy nadzieję, że utworzenie stołecznej brygady WOT otworzy furtkę dla tych wszystkich, którzy czekali na WOT w stolicy – zaznaczył.

– Zadaniami tej brygady będzie głównie przygotowanie się do działań obronnych w mieście, również reagowanie na sytuacje kryzysowe związane z dużą aglomeracją, jaką jest Warszawa i okolice – przyznał płk Marek Pietrzak.

Rozmówca Agnieszki Drążkiewicz przyznał, że nowe brygady nie mają jeszcze formalnie wskazanych dowódców, zatem “nie uruchomił się proces formowania w znaczeniu naboru żołnierzy”.

Obecnie Dowództwu WOT podlega piętnaście brygad OT, dwa centra szkolenia i batalion dowodzenia. W planach jest rozpoczęcie formowania także Jednostki Wojskowej Gryf, w której skład mają wejść absolwenci kursu działań niekonwencjonalnych, przeprowadzonego przez żołnierzy z doświadczeniem z Wojsk Specjalnych. Patronem jednostki jest uczestnik Powstania Warszawskiego, gen. dyw. Janusz Brochwicz-Lewiński ps. Gryf, żołnierz batalionu AK “Parasol”.

/Polskie Radio 24/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!