Wiadomości

Dwa amerykańskie okręty wojenne przepłynęły w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dwa amerykańskie okręty wojenne przepłynęły w niedzielę przez Cieśninę Tajwańską – poinformował Reuters, powołując się na dowództwo armii USA. Według agencji może to spowodować wzrost napięć między Stanami Zjednoczonymi i Chinami – krajami prowadzącymi wojnę handlową.

Dwa okręty to niszczyciele „William P. Lawrence” i „Stethem”. Ich obecność w cieśninie, zdaniem Reutera, może być odebrana jako gest wsparcia przez Tajwan, którego relacje z Chinami także od pewnego czasu pogarszają się.

„Przejście okrętów przez Cieśninę Tajwańską pokazuje zaangażowanie USA w wolny i otwarty Indo-Pacyfik” – brzmi oświadczenie dowództwa amerykańskiej floty pacyficznej. Reuters podkreśla, że dodatkowo może to być gest solidarności w Tajwanem, któremu USA od 2010 roku sprzedały broń o wartości 15 mld dol.

Agencja podkreśla, że Chiny sprzeciwiają się takim manewrom, bowiem Tajwan postrzegają jako krnąbrną prowincję „jednych Chin” i „świętego terytorium chińskiego”. Pekin kilka dni temu zaprotestował przeciwko niedawnemu rejsowi francuskiego okrętu wojennego przez Cieśninę Tajwańską i określił to jako „nielegalne”.

Cieśnina Tajwańska liczy w najwęższym miejscu 130 kilometrów szerokości.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!