Wiadomości

Duda i Trump podpisali deklarację dot. zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Nowym Jorku z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. Polska i USA uzgodniły lokalizacje dla zwiększonej obecności amerykańskich wojsk w Polsce – głosi deklaracja podpisana przez prezydentów obu państw.

Dokument ten określa miejsce rozmieszczenia dodatkowych wojsk amerykańskich w naszym kraju. Trump zaprzeczył, że ma to związek z zagrożeniem ze strony Rosji. Wyjaśnił, że współpraca wojskowa między naszymi państwami wynika z faktu, że „lubi i szanuje polskiego prezydenta”.

Wśród lokalizacji są m.in. Wrocław, Łask i Lubliniec. Trwa dialog o miejscu stacjonowania pancernej brygadowej grupy bojowej.

Podpisana deklaracja na temat pogłębiania współpracy obronnej jest uszczegółowieniem deklaracji o współpracy obronnej z 12 czerwca, która potwierdzała pobyt w Polsce ok. 4,5 tys. osób personelu wojskowego Stanów Zjednoczonych i zapowiadała rozlokowanie ok. tysiąca kolejnych.

Na główną siedzibę Centrum Szkolenia Bojowego do wspólnego wykorzystania przez siły zbrojne obu państw wyznaczono Drawsko Pomorskie. Wrocław-Strachowice wskazano jako siedzibę bazy lotniczej załadunkowo-rozładunkowej. Łask wyznaczono na siedzibę eskadry zdalnie sterowanych statków powietrznych Sił Powietrznych USA.

Na siedzibę lotniczej brygady bojowej batalionu bojowego wsparcia logistycznego oraz obiektu sił specjalnych wyznaczono Powidz. Miejscem ulokowania kolejnego obiektu sił specjalnych ma być Lubliniec, a siedzibą wysuniętego dowództwa dywizyjnego oraz grupy wsparcia na teatrze Sił Lądowych USA ma być – zgodnie z zapowiedziami – Poznań.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!