Wiadomości

Drugi chiński lotniskowiec rozpoczął ostatnią serię prób morskich

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Drugi w historii marynarki wojennej Chińskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej i zarazem pierwszy w całości wybudowany w Chinach lotniskowiec rozpoczął 25 maja ostatnią serię prób morskich. Ich zakończenie ma zbiec się w czasie z formalnym przejęciem go przez siły zbrojne – pisze Maciej Szopa na portalu Defence24.pl.

Próby nienazwanego jeszcze okrętu, należącego to Typu 001A, rozpoczęły się w maju ubiegłego roku, kiedy to testowano jego dzielność morską i działanie podstawowych urządzeń pokładowych. Druga faza testów rozpoczęła się pod koniec sierpnia, trzecia w listopadzie, a czwarta – kiedy to na pokładzie zaobserwowano po raz pierwszy obecność samolotów – w grudniu. Piąta próba została przeprowadzona na przełomie lutego i marca roku bieżącego. Okręt w otoczeniu holowników widzieli liczni obserwatorzy, którym nie umknęła obecność myśliwców walki radioelektronicznej J-15 i śmigłowców pokładowych Z-18.

Szósty cykl prób ma służyć przetestowaniu wszystkich poprawek wprowadzonych w wyniku doświadczeń poprzednich rejsów. W ciągu najbliższych tygodni powinny być znane ich wyniki i jeśli będą pozytywne, okręt trafi do służby.

/defence24.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!