Europa Wiadomości

Doszło do porozumienia Macedończyków z Grecją w sprawie nazwy ich państwa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!
Władze w Skopje osiągnęły porozumienie z Grekami w sprawie nazwy swojego kraju. Premier Macedonii wezwał obywateli i opozycję do zaakceptowania propozycji.

Republika Macedonii Ilindeńskiej – tak ma się nazywać obecna Macedonia.Ilinden to inaczej święty Eliasz, którego święto wypada 2 sierpnia. Tego dnia w 1903 roku wybuchło powstanie przeciwko Turkom (powstanie ilindeńskie), w trakcie którego proklamowano republikę. 2 sierpnia, na pamiątkę tamtych wydarzeń, obchodzone jest święto państwowe Macedonii – Dzień Republiki.

Nowa propozycja jest zupełnym zaskoczeniem dla Macedończyków.Wcześniej władze kraju mówiły raczej o nazwie Macedonia z dodanym kwantyfikatorem geograficznym (Zachodnia, Górna). Teraz jednak premier Zoran Zaew ujawnił, że podczas niedawnego spotkania w Sofii z szefem greckiego rządu Aleksisem Tsiprasem uzgodniono, że Maceodnia Ilindeńska jest kompromisem, który są w stanie przyjąć obie strony.

Spór z Atenami od 30 lat blokuje ten kraj na arenie międzynarodowej.Grecy sprzeciwiali się nazwie Macedonia, uznając że należy ona do greckiego dziedzictwa narodowego. Region Grecji ze stolicą w Salonikach nosi nazwę Macedonia, więc w grę wchodziła także obawa o ewentualne roszczenia terytorialne w przyszłości. Z tego powodu Ateny uniemożliwiały negocjacje Macedonii w sprawie przystąpienia do NATO i Unii Europejskiej.

Źródło: o2.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!