Felietony

Dorosłe mezozaury spędzały czas również na lądzie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dorosłe mezozaury najprawdopodobniej prowadziły ziemnowodny tryb życia, podczas gdy młode przebywały wyłącznie w wodzie – informują naukowcy na łamach pisma „Frontiers in Ecology and Evolution”.

Mezozaury były gadami, które na pewnym etapie swojej ewolucji przeniosły się z lądu do wody. Miały niezwykle wydłużone szczęki, wyposażone w ostre zęby, którymi chwytały ryby. Smukłe ciało i spłaszczony bocznie ogon służyły im do szybkiego poruszania się w wodzie. Okazuje się jednak, że mezozaury nie porzuciły lądu na dobre.

Analiza skamieniałości mezozaurów dowodzi, że nie prowadziły całkowicie wodnego trybu życia. Dorosłe osobniki częściowo żyły na lądzie.

„Mimo że uważano mezozaury za gady prowadzące całkowicie wodny tryb życia, to jednak ich kilka cech anatomicznych bliskich jest zwierzętom lądowym” – opisuje prof. Graciela Pineiro z Universidad de la Republica w Urugwaju.

Jak dodaje, dokładna i całościowa analiza kręgów i kości kończyn dowiodła, że te prehistoryczne gady żyły w wodzie we wczesnej fazie życia, podczas gdy dojrzałe osobniki częściowo przebywały na lądzie.

Naukowcy przeanalizowali pozostałości 40 mezozaurów. Zauważyli, że skamieniałości dorosłych osobników zachowane były gorzej niż młodszych. Były podzielone na fragmenty i zwietrzałe. Oznacza to, że ich ciała po śmierci wystawione były na działanie powietrza.

Następnie przyjrzeli się pewnym cechom anatomicznym tych gadów. Na częściowo lądowy tryb życia wskazuje ukształtowanie rejonu kostek stopy i kręgi ogonowe.

/PAP – Nauka w Polsce/
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!