Felietony

Donos na posła Cymańskiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

„Nie kocha syna, kto rózgi żałuje, kto kocha go – w porę go karci”, „W sercu chłopięcym głupota się mieści, rózga karności wypędzi ją stamtąd”, „Karcenia chłopcu nie żałuj, gdy rózgą uderzysz – nie umrze. Ty go uderzysz rózgą, a od Szeolu zachowasz mu duszę” – to cytaty z Pisma Świętego.

Przez tysiące lat rodzice stosowali kary cielesne, polegające na wymierzaniu klapsów swoim dzieciom, gdy te zrobiły coś złego. Stanowiło to nieodłączny element wychowania. Wypływało to z miłości i troski o dobro dziecka. Powszechne było przekonanie, że dobre uczynki należy dziecko wynagradzać, a złe karać, by wyrobić w nim prawidłowe odruchy i zdolność odróżniania dobra od zła. Każdy normalny człowiek potrafił przy tym odróżnić klapsa od znęcania się nad dzieckiem.

Ale oto w dzisiejszych czasach próbuję się zrównać karanie dziecka przy użyciu klapsa ze znęcaniem się nad nim. Trudno nie zauważyć, że dzieje się to w sytuacji, gdy coraz więcej osób ma problemy z budowaniem bliskich relacji z innymi ludźmi. Osłabieniu ulegają więzy rodzinne. Coraz mniej jest wokół nas prawdziwej miłości, coraz więcej pychy i egoizmu, a przy tym ludziom coraz częściej zaczyna doskwierać samotność.

Inaczej aniżeli ma to miejsce na Zachodzie, gdzie procesy te zaczęły się dużo wcześniej, w Polsce rodzina wciąż się broni, wciąż jeszcze większość z nas troszczy się o los najbliższych. Ale zarazem nasilają się ataki na rodzinę, na łączące jej członków więzi…

Rafał Gonera z Lwówka Śląskiego chce, aby prokuratura sprawdziła, czy poseł Solidarnej Polski Tadeusz Cymański nie dopuszczał się przemocy wobec swoich dzieci. Chodzi o wypowiedź posła w programie „Tłit” WP, że zdarzyło mu się dać klapsa w czasie przewijania dziecka. . Dotyczy ono możliwości popełnienia przestępstwa propagowania bicia dzieci oraz przyznania się do uderzenia niemowlęcia.
– Wniosłem też o pozbawienie lub uchylenie Cymańskiemu immunitetu na czas prowadzenia postępowania. Do zawiadomienia dołączyłem film z wypowiedzią posła w programie “Tłit” – powiedział Wirtualnej Polsce mężczyzna.

– Wpłynęło takie pismo. Ustalamy właściwość tej sprawy, będziemy rozstrzygać, czy zaistniało podejrzenie popełnienia zarzucanych w piśmie czynów- potwierdził nam Marek Śledziona, szef Prokuratory Rejonowej w Lwówku Śląskim. – Każdy obywatel może napisać do prokuratury pismo dowolnej treści – dodał.

Wojciech Kempa

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!