Europa Wiadomości

Donald Tusk odrzucił propozycję Borisa Johnsona odnośnie twardego Brexitu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal nczas.com premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson napisał list do przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska, w którym stwierdził, że backstop wynegocjowany przez rząd Theresy May jest niewykonalny i zagraża północnoirlandzkiemu planowi pokojowemu. Tusk nie zgadza się z interpretacją Johnsona.

Backstop to mechanizm zakładający tymczasowe pozostanie Wielkiej Brytanii w unii celnej po brexicie. Takie rozwiązanie pozwoliłoby uniknąć odtwarzania regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną.

Premier Johnson zaproponował Tuskowi wprowadzenie alternatywnych rozwiązań przed końcem okresu przejściowego. Powtórzył po raz kolejny swe wezwanie do usunięcia backstopu z porozumienia, które UE osiągnęła z jego poprzedniczką Theresą May.

– Zjednoczone Królestwo i Unia Europejska uzgodniły już, że „alternatywne porozumienia” mogą być częścią rozwiązania. Zgodnie z tym: proponuję, by backstop został zastąpiony zobowiązaniem do wprowadzenia takich porozumień, na ile to możliwe, przed końcem okresu przejściowego, jako część przyszłych relacji – napisał Johnson.

– Jest mało czasu. Ale Wielka Brytania jest gotowa działać szybko i mam nadzieję, że UE będzie gotowa działać podobnie (…) Jestem również pewien, że Parlament będzie w stanie działać szybko jeśli osiągniemy satysfakcjonujące porozumienie, które nie będzie zawierało backstopu – dodał premier Wielkiej Brytanii.

Dla brytyjskich eurosceptyków problematyczny jest fakt, że w razie braku porozumienia z UE Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku, aby nie dopuścić do powrotu twardej granicy między Irlandią Płn. a pozostającą w UE Irlandią. Sprawa jest bardzo ważna, bo mogłoby to zagrozić procesowi pokojowemu na wyspie. Eksperci uważają, że takie rozwiązanie oznaczałaby faktycznie, że ich kraj będzie bardzo długo i bardzo mocno powiązany z UE, a brexit będzie tylko pozorny.

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk zarzucił brytyjskiemu premierowi Borisowi Johnsonowi, że domagając się usunięcia z umowy o wyjściu z UE zapisów dotyczących mechanizmu awaryjnego dla Irlandii Północnej, w rzeczywistości wspiera przywrócenie twardej granicy.

– Backstop to ubezpieczenie, by uniknąć twardej granicy na wyspie irlandzkiej, dopóki nie zostanie znaleziona alternatywa. Ci, którzy są przeciwko i nie proponują alternatywnych rozwiązań w rzeczywistości popierają przywrócenie granicy. Nawet jeśli tego nie przyznają– napisał we wtorek na Twitterze Tusk.

Do sprawy odniosła się również rzeczniczka Komisji Europejskiej Natasha Bertaud. – Tusk napisał tweeta w oparciu o swoją pierwszą reakcję, którą całkowicie podzielamy – powiedziała. – Z zadowoleniem przyjmujemy zaangażowanie rządu brytyjskiego ws. brexitu. Jesteśmy przekonani, że leży to w najlepszym interesie zarówno UE, jak i Wielkiej Brytanii. Zauważamy jednak, że propozycje nie zapewniają prawnego rozwiązania operacyjnego, które zapobiegałoby powrotowi twardej granicy na wyspie Irlandii – dodała.

Co wy na to? Kto ustąpi pierwszy?

Źródło: nczas.com

 

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!