Wiadomości

Donald Tusk chciałby widzieć Banasia w roli “politycznego świadka koronnego”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezesa NIK Mariana Banasia należy traktować jako politycznego świadka koronnego, który chce zeznawać w sprawie mafii politycznej, której był uczestnikiem; jak każdy świadek koronny, wymaga on ochrony – stwierdził lider PO Donald Tusk, komentując wniosek prokuratury o uchylenie Banasiowi immunitetu.

W zeszły piątek po południu Prokuratura Krajowa poinformowała, że Prokurator Generalny wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK, któremu śledczy chcą postawić kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.

Nieco wcześniej Marian Banaś poinformował na Twitterze, że jego syn został zatrzymany w piątek na lotnisku Kraków Balice, gdy wracał wraz z żoną z urlopu, a zatrzymania dokonali funkcjonariusze CBA. Samo CBA poinformowało o zatrzymaniu dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie Tadeusza G. oraz społecznego doradcy prezesa NIK Jakuba Banasia. W sobotę Prokuratura Regionalna w Białymstoku postawiła zarzuty Jakubowi Banasiowi i jego żonie Agnieszce, a także Tadeuszowi G.

Lider PO – odnosząc się do wniosku prokuratury – oświadczył na czwartkowej konferencji prasowej, że nie ma wątpliwości, iż dzisiaj należy traktować prezesa NIK, jako „politycznego świadka koronnego”.

– Świadka koronnego, który chce zeznawać w sprawie mafii politycznej, której był uczestnikiem, a dzisiaj jest gotów z różnych powodów mówić prawdę na temat tego, co tam się dzieje. I jak każdy świadek koronny, także ten polityczny świadek koronny wymaga ochrony — powiedział Tusk.

Zastrzegł, że jego formacja nie identyfikuje się i nie wspiera Banasia w jego „rozmaitych aktywnościach”.

– To był kandydat PiS na prezesa NIK. Ale nie popierając jego działań i jego kandydatury wówczas, dzisiaj będziemy go traktowali jak politycznego świadka koronnego — powiedział.

Dodał, że to czy klub KO zdecyduje się na wstrzymanie się od głosu, czy głosowanie przeciw wnioskowi prokuratury ws. uchylenia immunitetu prezesowi NIK „nie ma większego znaczenia praktycznego”.

– Ale z całą pewnością powinien liczyć w tym kontekście na ochronę — dodał Tusk.

Lider PO został również zapytany, czy spodziewa się, że PiS – po tym, gdyby wniosek o uchylenie immunitetu prezesowi NIK nie uzyskał poparcia – złoży w Sejmie projekt ustawy, która w jakiś sposób będzie wygaszała bądź zdejmowała z Mariana Banasia obowiązki prezesa NIK.

– Ja się spodziewam wszystkiego po PiS-ie. Mam w życiu wystarczająco dużo powodów i dowodów na to, że rzeczywiście można się po nich spodziewać wszystkiego. Nie wszystkiego dobrego, niestety, ale wszystkiego złego — powiedział Tusk.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!