Wiadomości

Donald Trump zapowiedział nałożenie sankcji na Iran

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Cywilizowany świat musi wysłać zdecydowany sygnał irańskiemu reżimowi: wasza kampania terroru, strachu i szaleństwa nie będzie już tolerowana; nie dopuścimy do tego – powiedział prezydent USA Donald Trump. W oświadczeniu poinformował, że jeszcze w środę poprosi NATO o większe zaangażowanie się w sytuację na Bliskim Wschodzie. Zapowiedział też nałożenie sankcji na Iran.

Donald Trump poinformował, że w atakach Iranu na amerykańskie bazy nikt nie zginął. Wskazał przy tym na sprawne działanie systemu wczesnego ostrzegania, dzięki któremu udało się uniknąć poważnych szkód – także technicznych w samych bazach.

– Nasi żołnierze służą już tam długo i za długo wszyscy tolerowaliśmy destabilizacyjne działania Iranu w tamtym regionie – wskazał Trump. Ocenił też, że „wygląda, iż Iran wycofuje się” i zapewnił, że USA nie chcą używać swojego wojska, by odpowiedzieć na atak.

Określił przy tym Iran jako „głównego sponsora terroryzmu”, którego „chęć posiadania broni atomowej jest ogromnym zagrożeniem dla całego świata”. – Tak długo, jak będę prezydentem USA, Iran nie będzie miał broni atomowej – zapewnił.

Donald Trump ocenił, że Stany Zjednoczone są gotowe do pokoju „z każdym, kto go szuka”. W przemówieniu w Białym Domu stwierdził, że Iran powinien współpracować z USA tam, gdzie są wspólne priorytety – w tym w walce z tzw. Państwem Islamskim.

– Odpowiadając na agresję Iranu USA jednocześnie nakładają sankcję na ten reżim. Będą one obowiązywać dotąd, aż Iran nie zmieni swojego zachowania – powiedział.

Trump skrytykował też porozumienie nuklearne, które z Iranem zawarto jeszcze w czasie prezydentury Baracka Obamy. Jak ocenił, wystrzelone na amerykańskie bazy pociski zostały sfinansowane ze środków, które Iran otrzymał w ramach porozumienia od poprzedniej administracji. Było to – jak mówił – 150 mld dol.

– Czas, by Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Rosja i Chiny uznały, jaka jest rzeczywistość. Muszą w końcu odejść od porozumienia nuklearnego z Iranem i musimy współpracować nad nową umową, która zapewni światu większe bezpieczeństwo – zaapelował.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!