Wiadomości

Donald Trump ustawę budżetową, która nie przewiduje środków na budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę, która zawiesza paraliż administracji federalnej. Ustawa nie przewiduje środków na budowę muru wzdłuż granicy z Meksykiem, ale prezydent Trump zapowiedział dalszą walkę o jego budowę. Uchwalony budżet zapewni finansowanie urzędów i agencji federalnych do 15 lutego. Wcześniej ustawę przyjęły Senat i Izba Reprezentantów.

– Mam zaszczyt ogłosić, że osiągnęliśmy porozumienie, by zakończyć shutdown i wznowić (działanie) rządu federalnego – ogłosił wcześniej prezydent w Białym Domu, zapowiadając, że podpisze ustawę.

Porozumienie kończy trwające 35 dni, najdłuższe w historii Stanów Zjednoczonych częściowe zawieszenie działania rządu federalnego (shutdownu).

Amerykański przywódca ostrzegł zarazem, że jeśli Kongres nie zapewni „uczciwego porozumienia” do 15 lutego, to ponownie doprowadzi do zawieszenia rządu federalnego lub użyje swoich uprawnień w sprawie nadzwyczajnej sytuacji na granicy z Meksykiem.

– Jak wiedzą wszyscy, mam bardzo mocną alternatywę, ale nie użyję jej teraz – zastrzegł. Wcześniej portal CNN powołując się na „wewnętrzne dokumenty” informował, że Biały Dom przygotowuje dla Trumpa projekt ogłoszenia stanu wyjątkowego wzdłuż południowej granicy USA.

Porozumienie Trumpa z przywódcami Kongresu nie przewiduje pieniędzy na budowę muru na granicy USA z Meksykiem. Środków tych domagał się wcześniej prezydent.

Amerykański przywódca podkreślił, że budowa ogrodzenia na południowej granicy USA musi być częścią ostatecznego planu bezpieczeństwa. Dodał, że ogrodzenia, które chce zbudować, nie są „średniowieczne” i nie powinny być uznawane za kontrowersyjne, gdyż ich celem będzie trzymanie narkotyków i przestępców z dala od USA.

Sprawa finansowania muru na południowej granicy została przesunięta do dalszych negocjacji. Według zapowiedzi prezydenta USA nad kwestią bezpieczeństwa na granicy z Meksykiem ma dyskutować dwupartyjna parlamentarna komisja.

Porozumienie za sukces swojej polityki uznała Partia Demokratyczna. „Najdłuższy shutdown w historii USA wreszcie się dziś zakończy. Prezydent zgodził się na nasze żądania otwarcia rządu i potem debaty o bezpieczeństwie na granicach. To dobra wiadomość dla 800 tys. pracowników federalnych i milionów Amerykanów, którzy są zależni od rządowych usług” – napisał na Twitterze szef demokratycznej mniejszości w Senacie Chuck Schumer.

Trwający od ponad miesiąca shutdown był spowodowany sporem między prezydentem a politykami Partii Demokratycznej w Kongresie w sprawie finansowania budowy muru na granicy z Meksykiem. Trump domagał się ten cel 5,7 mld dolarów. Demokraci nie chcieli się na to zgodzić, uważając cały projekt za fanaberię opłacaną z pieniędzy podatników.

W związku z shutdownem funduszy na bieżącą działalność nie otrzymywało 9 z 15 departamentów reprezentowanych w gabinecie, m.in. Departament Stanu, rolnictwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, transportu i sprawiedliwości. Ok. 800 tys. urzędników federalnych zostało wysłanych na urlopy lub pracowało bez wynagrodzenia.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!