Wiadomości

Donald Trump jest gotów spotkać się bez warunków wstępnych z prezydentem Iranu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prezydent USA Donald Trump wyraził gotowość spotkania się bez warunków wstępnych z prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim. Przywódca irański w odpowiedzi wezwał Stany Zjednoczone do powrotu do zerwanej umowy nuklearnej.

Temat Iranu Trump podjął w Waszyngtonie podczas spotkania z premierem Włoch Giuseppem Contem. Obaj politycy na wspólnej konferencji prasowej wyrazili zgodność w sprawie irańskiego problemu nuklearnego.

– Jeśli Rowhani chce się spotkać, spotkamy się. Spotkam się z każdym. Wierzę w spotkania, szczególnie w sprawach, w których stawką jest wojna – powiedział prezydent USA.

W odpowiedzi swoje stanowisko wyraził Rowhani, w imieniu którego na Twitterze napisał jego doradca Hamid Aboutalebi. „Poszanowanie praw narodu irańskiego, ograniczenie działań wojennych i powrót do porozumienia nuklearnego to kroki, które można podjąć, aby wytyczyć drogę rozmów między Iranem i Ameryką” – napisał Aboutalebi.

W maju Trump wycofał USA z porozumienia światowych mocarstw z Iranem w sprawie programu nuklearnego tego kraju i zarządził wprowadzenie zaostrzonych sankcji wobec Teheranu. Zawarta w lipcu 2015 roku umowa między USA, Rosją, Chinami, Francją, Wielką Brytanią i Niemcami a Iranem miała na celu ograniczenie programu nuklearnego tego kraju w zamian za stopniowe znoszenie międzynarodowych sankcji gospodarczych.

Trump sugerował jednak po wycofaniu USA z porozumienia, że władze irańskie „zadzwonią do niego i powiedzą »zawrzyjmy umowę«”, jednak jak dotąd Iran odrzucał możliwość prowadzenia rozmów z administracją Trumpa.

Ostatnie spotkanie przywódców USA i Iranu miało miejsce w 1979 roku. Ponad trzy dekady ciszy na linii Waszyngton-Teheran przerwał poprzednik Trumpa Barack Obama, który w 2013 roku rozmawiał telefonicznie z Rowhanim.

Podczas poniedziałkowego spotkania z Contem prezydent USA nazwał go „swoim nowym przyjacielem w Europie”. Zapowiedział też „nawiązanie strategicznego partnerstwa z Włochami”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!