Wiadomości

Dolnośląskie Kuratorium skontrolowało Fundację Euroweek

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Dolnośląskie Kuratorium Oświaty zakończyło kontrolę w Fundacji Euroweek. Wnioski z tej kontroli zostały wysłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej. W sprawie Fundacji działania operacyjne prowadzi również policja.

– Dolnośląskie Kuratorium Oświaty zakończyło kontrolę w Fundacji Euroweek. Wnioski z tej kontroli zostały wysłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej – poinformował wojewoda dolnośląski, Paweł Hreniak, nie wiadomo jednak, co udało się ustalić podczas wizyt kuratorium.

Wojewoda dolnośląski pytany o działania policji i kuratorium ws. Fundacji Euroweek powiedział, że kontrola kuratorium została zakończona.

– Dziś wnioski tej kontroli zostały wysłane do Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówił.

Kilka dni wcześniej w sieci pojawiły się zdjęcia z wydarzeń organizowanych przez EuroWeek, przedstawiające dziewczynki w objęciach dorosłych mężczyzn o nieeuropejskim wyglądzie.

Uczestniczki wypowiadające się w mediach społecznościowych twierdziły także, że ich koleżanki otrzymywały filmy przedstawiające wykonywanie czynności lubieżnych.

Jak informował wydział prasowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w związku z kontrowersjami wokół obozów Euroweek jeszcze 14 grudnia „minister Joachim Brudziński polecił gen. insp. Jarosławowi Szymczykowi, komendantowi głównemu policji, podjęcie stosownych działań”. Szef resortu spraw wewnętrznych konsultował się także w tej sprawie z minister edukacji narodowej.

Tego samego dnia Anna Zalewska zleciła dolnośląskiemu kuratorowi oświaty przeprowadzenie natychmiastowej kontroli warsztatów prowadzonych przez Fundację Euroweek.

Do sprawy odniósł się również minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, który oświadczył, że jeżeli doniesienia medialne się potwierdzą, to wyda polecenie wszczęcia postępowania w tej sprawie.

Dodał, że postępowanie miałoby na celu zbadanie „niepokojących doniesień o możliwych zachowaniach wymierzonych w dzieci, zwłaszcza nadużycia na tle seksualnym”.

– Żyjemy w czasach, w których, niestety, takie zjawiska stają się coraz częstsze. Obowiązkiem państwa jest zdecydowanie reagować. Nie przesądzam tej sprawy, opieramy się na doniesieniach medialnych, ale uważam, że takich spraw prokuratura nie może bagatelizować – dodał Zbigniew Ziobro.

Prezes Zarządu Stowarzyszenia EuroWeek – Szkoła Liderów Adam Jaśnikowski twierdzi, że jego organizacja „padła ofiarą skrajnej manipulacji”, a przez ponad 20 lat działalności żaden z uczestników niczego nie zgłaszał.

Czytaj też:

Wspomnienia z Euroweek: „Laski same były w stanie wepchnąć im język do gardła”

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!