Wiadomości

Dobiegają końca walki o enklawę Jarmuk, która zamieniona została w morze ruin /zdjęcia/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj enklawa Jarmuk (na południe od Damaszku) została rozdzielona na dwie części, dziś „kocioł południowy” z miastem Hajar al-Aswad został zlikwidowany. Na tę chwilę syryjskie siły rządowe kontrolują już przeszło 66% powierzchni zachodniej części enklawy.

W tym miejscu przypomnijmy, że enklawa ta składała się niejako z dwóch części – zachodnia część kontrolowana była przez oddziały Państwa Islamskiego (ISIS), zaś wschodnia przez bojowników Hajat Tahrir asz-Szam. Ci drudzy zdecydowali się już wcześniej na złożenie broni, godząc się na ewakuację do prowincji Idlib, która znajduje się w rękach rebeliantów, przy czym znaczna jej część, wraz ze stolicą prowincji, znajduje się w rękach Hajat Tahrir asz-Szam (pozostała część kontrolowana jest przez ugrupowania protureckie oraz ugrupowanie Ahrar asz-Szam)

Bojownicy Hajat Tahrir asz-Szam z zobowiązali się w zamian zabezpieczyć ewakuację 5 tysięcy cywilnych mieszkańców leżących w prowincji Idlib miast Fua i Kefraja, zamieszkałych w większości przez alawitów, które od szeregu lat są oblegane przez bojowników i w których rozpaczliwie bronią się oddziały wierne Baszarowi al-Asadowi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!