Wiadomości

Do sieci trafił bulwersujący list ambasador Mosbacher do premiera Morawieckiego

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wczoraj wieczorem portal „Do Rzeczy” poinformował, że ambasador Stanów Zjednoczonych przesłała na ręce premiera Mateusza Morawieckiego, w którym napisała, że Stany Zjednoczone nie będą tolerować – wypowiadanych publicznie przez polskich polityków – krytycznych słów pod adresem dziennikarzy stacji TVN, którzy zrealizowali materiał o funkcjonowaniu domniemanego nazistowskiego środowiska w Polsce. Tłumaczenie treści listu zamieścił portal TVP Info:

Tłumaczenie, zamieszczone przez portal TVP Info, zawiera błędy, które pojawiają się w angielskiej wersji listu ambasador Mosbacher do premiera Morawieckiego.

19 listopada 2018 r.

Szanowny Panie Ministrze Moraweicki:

Piszę, by wyrazić moje głębokie zaniepokojenie niedawnymi zarzutami, które zostały wysunięte przez członków rządu Polski przeciwko dziennikarzom i zarządowi TVN i Discovery, dotyczącymi materiału śledczego wyemitowanego w programie „Superwizjer” w styczniu 2018 roku o aktywności neonazistów w Polsce. Jak Pan zapewne widział, minister Joachim Brudziński i członek Prawa i Sprawiedliwości w Sejmie publicznie oskarżyli (przez Twittera) TVN o zainscenizowanie przyjęcia urodzinowego Hitlera pokazanego w programie. To zadziwiające, że te osoby publiczne zaatakowały dziennikarzy wypełniających funkcje niezależnych mediów w tętniącej życiem polskiej demokracji. Rozumiem, że w następstwie pierwszej emisji polskie organy ścigania uruchomiły działania przeciwko członkom ekstremistycznej grupy, która zorganizowała to wydarzenie. To zaskakujące, że członkowie rządu teraz wydają się bardziej zainteresowani rzucaniem wątpliwości co do motywów dziennikarzy i próbują powiązać TVN z ekstremizmem.

Rząd Stanów Zjednoczonych stanowczo stoi po stronie Polski i świata przeciwko nienawiści i ekstremizmowi wyznawanemu przez osobników i grupy gloryfikujących Hitlera i nazistów. Doceniamy również wiele poświęceń dokonanych przez Polskę podczas II wojny światowej. Równie ważne jest to, że patrząc w przyszłość, Stany Zjednoczone i Polska jasno wskazują, że wspólnie popieramy wolność mediów i wolność słowa, fundamenty demokracji. Mam nadzieję, że członkowie waszego rządu powstrzymają się od atakowania, nie mówiąc już o ściganiu, niezależnych dziennikarzy, którzy wyrażają interes publiczny i wzmacniają nasze społeczeństwa.

Z wyrazami szacunku,
Georgette Mosbacher

Cc: Prezydent Andrzej Duda
Minister Brudzińksi, Minister spraw wewnętrznych

Jego Ekscelencja
Sz. P. Mateusz Morawiecki
Premier Rzeczpospolitej Polskiej

Odręczny dopisek: Musimy to rozwiązać, to wchodzi w drogę naprawdę ważnych spraw.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!