Europa Polska Wiadomości

Do Polski wrócą dwa obrazy zrabowane przez Niemców podczas II wojny światowej

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak zawiadamia portal kresy.pl do Polski z muzeum w hiszpańskim Pontevedra powrócą dwa XV-wieczne obrazy flamandzkiego malarza Dirka Boutsa – „Ecce Homo” i „Dolorosa”. Oba dzieła sztuki zrabowane zostały z Polski przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Przed wojną obrazy stanowiły część kolekcji Czartoryskich. Augustyn Czartoryski i jego żona, hiszpańska księżniczka María de los Dolores de Borbón-Dos Sicilias y Orleáns ukryli je w zamku w Głuchowie. Po tym jak zostali aresztowani podczas próby ucieczki z Polski, Niemcom udało się je przejąć.

Obrazy znajdowały się w Warszawie do 1944 roku, następnie trafiły do Hiszpanii. Tam, w latach 70. pojawiały się w Madrycie i Barcelonie. W 1994 roku dzieła sztuki wykupiło od ich właściciela muzeum w Pontevedra za łączną sumę o wartości 46 tysięcy euro.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w marcu ubiegłego roku poprosiło o zwrot obrazów. Dyrektor muzeum Juan Manuel Rey powiedział, że nie ma żadnych wątpliwości, że obrazy są tymi, o których zwrot zwróciła się strona polska. Już wcześniej podejrzewano, że mogą one pochodzić z grabieży, ale przeczyła temu ich dokumentacja.

César Mosquera – wiceszef władz galicyjskiej prowincji Pontevedra – podkreślił, że możliwość oddania obrazów to ogromna duma. Zanim „Ecce Homo” i „Dolorosa” powrócą do Polski, muzeum, w którym się znajdują, zorganizuje wystawę, której tematem będą właśnie zrabowane dzieła sztuki. Wtedy obrazy zostaną po raz ostatni wystawione w Hiszpanii.

Lepiej późno niż wcale.

Źródło: kresy.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!