Wiadomości

Do Polski ewakuowano z Kabulu ponad 900 obywateli Afganistanu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Polska kończy operację ewakuacyjną z Afganistanu, która zaczęła się jeszcze w czerwcu. W piątek przylecą ostatnie samoloty z Uzbekistanu – poinformował na konferencji premier Mateusz Morawiecki. Minister Michał Dworczyk, szef KPRM, podał konkretne liczby podsumowujące operację: wykonano 44 loty – 14 cywilnych i 30 wojskowych; ewakuowano w sumie 937 osób.

257 wniosków o udzielenie w Polsce ochrony międzynarodowej złożyli już Afgańczycy ewakuowani w ostatnich dniach z Kabulu do naszego kraju – dowiedział się nasz reporter w Straży Granicznej. Na taką liczbę wskazują najnowsze dane, które mają zostać zaktualizowane w czwartek.

W praktyce złożenie wniosków o ochronę międzynarodową i prowadzenie tej procedury w Polsce oznacza, że osoby, które zdecydowały się na taki ruch, deklarują – przynajmniej na razie – chęć pozostania w Polsce.

– Tutaj dostaną dalszą pomoc – tłumaczy rzecznik Urzędu do spraw cudzoziemców Jakub Dudziak. – Te osoby będą miały możliwość zakwaterowania w jednym z ośrodków dla cudzoziemców lub w kilku ośrodkach, w zależności od tego, jak liczna będzie ta grupa. Będą mogły przebywać też poza ośrodkami – dodaje.

Wszyscy ewakuowani Afgańczycy na razie trafili lub – w przypadku przylatujących do Polski ostatnim samolotem – na trwającą 10 dni kwarantannę właśnie do ośrodków dla cudzoziemców albo placówek wyznaczonych przez wojewodę. Ci, którzy byli ewakuowani jako pierwsi, zakończą kwarantannę na początku przyszłego tygodnia i wtedy będziemy mieć szansę poznać dokładną skalę, jaka część z nich zostanie w Polsce, a jaka wyjedzie za granicę.

Jak ustalił dziennikarz RMF, od kilku do kilkudziesięciu lat mają Afgańczycy, którzy są w grupie osób ewakuowanych w ostatnich dniach z Afganistanu do Polski.

– Do Polski przyleciały zarówno osoby samotne, jak i całe rodziny z Afganistanu – opisuje Jakub Dudziak. – To rodziny nie tylko powiązane bezpośrednio, ale też dalsze więzy. Są dzieci w wieku przedszkolnym, a nawet młodsze – podkreśla.

Ewakuowani z Afganistanu przechodzą teraz kwarantannę: najczęściej w ośrodkach dla cudzoziemców, między innymi na Mazowszu, w Dębaku oraz w okolicy Góry Kalwarii. Tam do dyspozycji mają między innymi sale do nauki języka polskiego, pomoc psychologa, dostęp do internetu i sale zabaw dla dzieci.

/rmf24.pl, TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!