Wiadomości

Do Polski dotarły pierwsze koreańskie czołgi K2 i armatohaubice K9

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Do portu w Gdyni dotarła pierwsza partia koreańskich czołgów K2 i armatohaubic K9. Sprzęt dostarczył do Polski statek BBC Pearl. To wielozadaniowa jednostka przystosowana do przewozu ładunków ciężkich i wielkogabarytowych, należąca do niemieckiego armatora Briese Schiffahrts GmbH & Co.

Prezydent Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uroczyście odebrali w gdyńskim porcie pierwszą dostawę południowokoreańskiego uzbrojenia kupionego kilka miesięcy temu przez Polskę. Do Gdyni przypłynęło 10 czołgów K2 Black Panther, wyprodukowanych przez firmę Hyundai Rotem oraz 24 samobieżne armatohaubice (AHS) K9A1 Thunder, wyprodukowane przez Hanwha Defense.

– Od miesięcy, od 24 lutego, od kiedy Rosja napadła na Ukrainę wszyscy wyraźnie widzimy jedno – tylko bohaterstwo żołnierza wyposażonego w nowoczesne, skuteczne uzbrojenie jest w stanie zatrzymać rosyjskie ambicje imperialne i rosyjską brutalność – powiedział prezydent. – Aby zapobiec agresji, aby zatrzymać wroga posiadanie tego wyposażenia przez armię jest konieczne. Dzisiaj to uzbrojenie, supernowoczesne dla polskiej armii, na wyposażenie polskich żołnierzy staje się faktem, staje się częścią wyposażenia polskich sił zbrojnych – dodał prezydent.

Polska podpisała umowy ramowe na dostawę łącznie 1000 czołgów K2 i K2PL z koncernem Hyundai Rotem oraz 672 haubic K9A1/K9PL z firmą Hanwha Defense w lipcu br. W sierpniu podpisano pierwsze umowy wykonawcze, na dostawę 180 czołgów K2 i 212 haubic K9A1. Pierwsza z nich ma zostać zrealizowana do 2025 roku i opiewa na kwotę 3,43 mld USD, druga obejmuje kwotę 2,4 mld USD i będzie realizowana do 2026 roku. Obie umowy obejmują pakiety logistyczne, szkoleniowe oraz znaczne ilości amunicji dla pozyskiwanych wozów bojowych.

Zarówno czołgi K2, jak i haubice K9A1 są produkowane w Republice Korei. Haubice K9A1 otrzymają polski system zarządzania walką i kierowania ogniem Topaz Grupy WB, również czołgi K2 będą wyposażone, jak zapewniała Agencja Uzbrojenia, w „systemy łączności zapewniające wymianę informacji we wszystkich relacjach dowodzenia i współdziałania wojsk pancernych i zmechanizowanych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”.

W połowie października szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że pierwsze czołgi K2 i haubice K9A1 zostaną dostarczone do jednostek podległych 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej – do batalionu czołgów 20. Brygady Zmechanizowanej oraz 11. Mazurskiego Pułku Artylerii.

Gdzie trafią koreańskie czołgi K2? Błaszczak uchylił rąbka tejemnicy

W drugim etapie realizacji umów ramowych dostarczane będą czołgi K2PL i haubice K9PL, dostosowane do krajowych wymogów i produkowane przez polski przemysł obronny w ramach współpracy. Konstrukcja haubic K9PL zostanie oparta na nowej wersji haubic K9, dysponującej automatem ładowania.

Wiadomo, gdzie w Polsce mają być produkowane czołgi K2 i armatohaubice K9

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!