Wiadomości

Do IPN wpłynęło 58 zawiadomień o „polskich obozach”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

58 zawiadomień o możliwości złamania nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej wpłynęło do pionu śledczego. Artykuł 55a tej ustawy przewiduje odpowiedzialność karną za przypisywanie polskiemu państwu lub narodowi odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Zawiadomienia dotyczyły takich sformułowań, jak „polski obóz śmierci” czy „polskie getto żydowskie” a także pomawiania żołnierzy niezłomnych o mordowanie Żydów.

– Większość zawiadomień pochodzi od osób prywatnych – mówił w wypowiedzi udzielonej Informacyjnej Agencji Radiowej prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki.

– Autorzy zawiadomień podają różne okoliczności, z którymi się zetknęli w czasie czytania wydawnictw, czy oglądania telewizji lub słuchania radia, które ich zdaniem mogą być ocenione w kontekście tego artykułu – dodał prokurator Janicki.

Wśród nich są sformułowania: „polski obóz koncentracyjny”, „polski obóz śmierci” i „polskie getto żydowskie”. Niektóre zawiadomienia dotyczą pomawiania żołnierzy podziemia niepodległościowego o udział w mordach na Żydach.

Zawiadomienia oceniają prokuratorzy Oddziałowych Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, w zależności od miejsca popełnienia ewentualnego przestępstwa. Na razie nie wszczęto żadnego postępowania karnego.

Nowelizacja ustawy o IPN weszła w życie 1 marca. Zakłada m. innymi karę do trzech lat więzienia za „publiczne i wbrew faktom” przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę Niemiecką lub inne zbrodnie przeciwko ludzkości, pokojowi i zbrodnie wojenne.

/IAR/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!