Wiadomości

Dinozaury żyjące niegdyś na ziemiach polskich na znaczkach pocztowych

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prehistoryczne gady, które żyły na ziemiach polskich przed blisko 240 milionami lat, przedstawiają znaczki wyemitowane przez Pocztę Polską. Jest na nich dilofozaur, scelidozaur oraz celofyz. Poczta wyemitowała też koperty ze szkieletami gadów. Na serię „dinozaury” składają się trzy walory, a łączny nakład sięga 270 tys. sztuk.

Autor projektów, Andrzej Gosik, na poszczególnych znaczkach przedstawił wygląd oraz szkielety dinozaurów odnalezionych i żyjących na terenach Polski – dilofozaura, dużego dinozaura drapieżnego, scelidozaura, dużego dinozaura roślinożernego, a także – celofyza, małego dinozaura drapieżnego. Oprócz znaczków Poczta Polska wydała, w limitowanej wersji, koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Widnieją na nich szkielety dinozaurów.

Te prehistoryczne gady pojawiły się w okresie ery mezozoicznej, w triasie – około 240 milionów lat temu. Za koniec ich egzystencji uznaje się tzw. wymieranie kredowe, kiedy to prawie 70 milionów lat temu wyginęło ponad 3/4 gatunków zwierząt i roślin – wydarzenia te dały początek erze kenozoicznej, która trwa do dzisiaj. Projekty znaczków zostały stworzone na podstawie opracowań i szkiców doktora Gierlińskiego.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!