Wiadomości

Deutsche Bank przejmie wenezuelskie złoto

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Wenezuela nie spłaciła pożyczki zaciągniętej w Deutsche Banku, której zabezpieczeniem było złoto o wartości 750 mln dolarów – podał Bloomberg, powołując się na dwa anonimowe źródła. W efekcie zostało ono przejęte przez ten bank.

W ramach zawartej w 2016 r. umowy Wenezuela otrzymała pożyczkę z Deutsche Banku, przekazując jako jej zabezpieczenia 20 ton złota. Nie płaciła jednak odsetek.

Juan Guaido, popierany przez USA przywódca opozycji, który w styczniu ogłosił się tymczasowym prezydentem, zwrócił się do banku, aby zdeponował na rachunku niedostępnym dla dotychczasowego prezydenta Nicolasa Maduro 120 mln dolarów, co stanowi różnicę pomiędzy ceną przekazanego złota z 2016 r. a obecną.

– Jesteśmy w kontakcie z Deutsche Bankiem, by ustalić warunki, na jakich różnica, którą on jest winny bankowi centralnemu, zostanie przekazana uznawanemu rządowi Wenezueli – powiedział przebywający w USA prokurator generalny w „rządzie” Guaido Jose Ignacio Hernandez.

– Deutsche Bank nie może ryzykować negocjowania z nielegalnymi władzami banku centralnego – dodał, przypominając, że BCV jest objęty amerykańskimi sankcjami.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!