Wiadomości

Departament Stanu USA o rozmieszczeniu broni jądrowej w Polsce

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

– USA i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa – powiedział rzecznik Departamentu Stanu USA Vedant Patel, komentując spekulacje o włączeniu Polski do programu Nuclear Sharing.

– Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty Problemem przede wszystkim jest to, że nie mamy broni nuklearnej. Nic nie wskazuje na to, żebyśmy w najbliższym czasie jako Polska mieli posiadać ją w naszej gestii. Zawsze jest potencjalna możliwość udziału w Nuclear Sharing. Rozmawialiśmy z amerykańskimi przywódcami o tym, czy Stany Zjednoczone rozważają taką możliwość. Temat jest otwarty

– Co to znaczy? Że naprawdę stoimy przed atakiem taktyczną bronią jądrową. W tej sytuacji trzeba podjąć środki, bo Białoruś takiej broni nie posiada – stwierdził w reakcji na słowa polskiego prezydenta przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że jeśli systemy NATO zdolne do przenoszenia broni jądrowej zostaną rozmieszczone w Polsce, zwróci się do prezydenta Rosji Władimira Putina o przekazanie Białorusi broni jądrowej.

Temat ten został poruszony podczas konferencji prasowej rzecznika Departamentu Stanu, Vedanta Patela. Urzędnik podkreślił, że USA i sojusznicy z NATO stale oceniają sytuację bezpieczeństwa, jednak nie planują obecnie zmian w tym zakresie. Przynajmniej jeśli chodzi o członków NATO, którzy dołączyli do Sojuszu po 1997 roku.

– USA i sojusznicy z NATO stale oceniają zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa. W chwili obecnej USA nie planują rozmieszczenia broni jądrowej na terytorium członków NATO, którzy przystąpili do sojuszu po 1997 roku – powiedział Patel w odpowiedzi na pytanie korespondenta Polskiego Radia 24 w USA.

/tysol.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!