Felietony

Demografia – najważniejsze wyzwanie

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Demografia to dziś najważniejsze wyzwanie. Przez lata starano się tak urabiać społeczeństwo, by uczynić z ludzi trybiki machiny gospodarczej – ludzie mieli się więc „realizować”, co sprowadzało się do pięcia po szczeblach kariery zawodowej oraz do kupowania i gromadzenia dóbr konsumpcyjnych. Dziś w Europie mamy zapaść demograficzną, na co lekarstwem miała być masowa imigracja, co nieuchronnie musi prowadzić do konfliktów społecznych i na dłuższą metę jest bardzo niebezpieczne. Czy uda się tę szaloną tendencję odwrócić?

Od stycznia do lipca bieżącego roku urodziło się o 5,5 tys. mniej dzieci niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Zgodnie z najnowszymi danymi GUS, od stycznia do lipca 2018 roku odnotowano bowiem spadek urodzeń w porównaniu do roku ubiegłego. W tym roku przez siedem pierwszych miesięcy urodziło się 229,7 tys. dzieci. W 2017 w okresie od 1 stycznia do końca lipca na świat przyszło 235,2 tys. maluchów.

Liczba zgonów zdecydowanie przewyższa w Polsce liczbę urodzeń – ich suma za 12 minionych miesięcy wyniosła 410 tys. W tym samym czasie urodziło się łącznie 396,5 tys. dzieci.  Polaków do posiadania większej ilości potomstwa chce zachęcić Rząd. Jednym z najnowszych pomysłów, poza Programem 500+, jest premia za szybkie urodzenie dziecka.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!