Wiadomości

Defence24: Termin rozpoczęcia dostaw zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL przesunął się po raz kolejny

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Trwa już seryjna modernizacja czołgów Leopard 2A4 do standardu Leopard 2PL. Podpisano kolejny aneks, obejmujący remonty wynikowe czołgów – dowiedział się Defence24.pl w Inspektoracie Uzbrojenia. Jednocześnie jednak nadal trwają testy prototypu, a termin zakończenia całego programu przesunął się na 2023 rok. Łączna wartość programu wzrosła do 3,29 mld złotych.

W odpowiedzi na pytania Defence24.pl rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia mjr Krzysztof Płatek poinformował, że testy prototypu czołgu Leopard 2PL nadal trwają. Przewiduje się, że zakończą się one w marcu tego roku, a na przełomie I i II kwartału br. Wojsku Polskiemu przekazane zostaną pierwsze czołgi.

„Testy prototypu czołgu Leopard 2PL nie zostały zakończone z uwagi na występujące obszary, które wymagają potwierdzenia spełnialności kilkudziesięciu wymagań zawartych w Specyfikacji Technicznej. Z określonych wymogów, jakie spełniać ma zmodernizowany czołg do potwierdzenia pozostało jeszcze kilkanaście wymagań. Wykonawca zakłada, że powyższe zrealizuje do połowy marca bieżącego roku” – podał mjr Płatek.

Oznacza to, że termin rozpoczęcia dostaw zmodernizowanych czołgów Leopard 2PL przesunął się po raz kolejny. W styczniu, podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, zastępca szefa IU płk Waldemar Bogusławski mówił, że przekazanie czołgów jest przewidziane pod koniec stycznia br. Rzecznik IU poinformował również Defence24.pl, że rozpoczęto seryjną modernizację czołgów, równolegle z trwającymi próbami czołgu.

„Wykonawca zakończył proces weryfikacji stanu technicznego czołgów będących w jego dyspozycji i aktualnie, równolegle do prowadzonej oceny wyników testów, realizuje produkcję seryjną pojazdów. Poszczególne egzemplarze czołgów znajdują się na różnym etapie montażu” – podkreślił.

W zawartym aneksie określono też nowy termin realizacji całej umowy – lipiec 2023 roku.

Więcej:
https://www.defence24.pl/prototyp-leoparda-2pl-z-kolejnym-poslizgiem-rosna-koszty-programu

Czytaj też:

Pięść pancerna Sił Zbrojnych RP

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!