Gospodarka Wiadomości

Defence24: Gliwickie mosty Daglezja jadą do Wietnamu

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Spółka OBRUM Gliwice podpisała kontrakt na dostawę dla partnera wietnamskiego czterech mostów towarzyszących na podwoziu samochodowym MS-20 Daglezja – dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl. Możliwe, że zostaną podpisane kolejne umowy.

Jak dowiedział się nieoficjalnie Defence24.pl, kontrakt na dostawę czterech mostów MS-20 Daglezja dla partnera wietnamskiego został podpisany w czwartym kwartale ubiegłego roku. Jego wartość to niemal 50 mln zł, realizacja już się rozpoczęła. To pierwsza partia tych pojazdów – trwają rozmowy na temat dostaw kolejnych mostów i innych pojazdów dla wojsk inżynieryjnych.

MS-20 „Daglezja” to najnowocześniejszy na świecie most mobilny na podwoziu samochodowym przeznaczony do przewożenia i układania przęsła PM-20, na przeszkodzie wodnej lub terenowej o szerokości do 20 m, umożliwiający przeprawę przez przeszkody pojazdom klasy MLC70/110 (wg norm STANAG 2021).

Funkcjonalność mostu mobilnego może być wykorzystana między innymi do prowadzenia skutecznych akcji ratunkowych na dotkniętych zniszczeniem terenach w sytuacjach klęsk żywiołowych oraz ekologicznych. Może również wspomagać działania ratownicze jednostek zarządzania kryzysowego i zapewniać wsparcie działań ratowniczych w sytuacjach zagrożeń dla ludności. Użytkownikami produktu mogą być zarówno odbiorcy z branży obronnej jak i z rynku cywilnego.

Mosty MS-20 Daglezja mogą być wykorzystywane do przerzutu pojazdów gąsienicowych do klasy MLC 70 (co odpowiada masie ok. 63,5 t) lub kołowych do klasy MLC 110. Są osadzone na podwoziu pojazdu Jelcz P662.

Pierwsze egzemplarze mostu MS-20 opracowanego i produkowanego przez OBRUM sp. z o.o. zostały przekazane do użytkowania w WP w 2012 r. Wraz z dostarczonym sprzętem OBRUM sp. z o.o. zapewnia pełen pakiet logistyczny włącznie ze szkoleniem na symulatorze mostu w wirtualnej rzeczywistości, a także odpowiednie kompetencje kompleksowego tworzenia nowych rozwiązań i adaptację istniejących do potrzeb militarnych i cywilnych.

Obecnie Wojsko Polskie dysponuje łącznie dwunastoma mostami MS-20 Daglezja. Są to jedyne, znajdujące się w służbie mosty tej klasy, zdolne do wsparcia czołgów Leopard 2A5 i Leopard 2PL, jak i czołgów wojsk sojuszniczych klasy M1A2 Abramsa czy Leoparda 2A6. Wprowadzenie tego typu sprzętu ma więc istotne znaczenie dla skuteczności działania pododdziałów pancernych Wojska Polskiego, ale i sił NATO, operujących na terytorium RP. Obecnie Inspektorat Uzbrojenia prowadzi postępowanie na dostawę kolejnych – pięciu w ramach zamówienia podstawowego i pięciu w ramach opcji.

/defence24.pl, obrum.gliwice.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!