Europa Gospodarka Polska Wiadomości

Dania wydała komplet zgód niezbędnych do budowy gazociągu Baltic Pipe

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak donosi portal biznesalert.pl Dania wydała komplet zgód niezbędnych do budowy gazociągu Baltic Pipe. Uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Duńska Agencja Energii (DAE) poinformowała, że tamtejsze ministerstwo klimatu, energii i zaopatrzenia udzieliło Energinet zgody na ułożenie morskiego odcinka gazociągu Baltic Pipe na obszarze szelfu kontynentalnego Morza Północnego i Cieśniny Mały Bełt. Gaz-System otrzymał natomiast zgodę na prowadzenie prac na szelfie Morza Bałtyckiego. 12 lipca DAE wydała zgodę na budowę lądowego odcinka gazociągu.

W rejonie brzegu morskiego Danii zdecydowano się umieścić gazociąg w tunelu, o długości ok. 1000 metrów, przechodzącym pod plażą oraz klifem. Zarówno drążenie tunelu, jak i samo układanie gazociągu, a potem jego eksploatacja, odbędą się bez naruszania cennych przyrodniczo terenów.

– Budowa Baltic Pipe pozwoli Polsce odejść od węgla w kierunku gazu ziemnego, co przyczyni się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Ponadto gazociąg zwiększy bezpieczeństwo dostaw gazu w Danii – czytamy w komunikacie.

Agencja zaznaczyła, że przed wydaniem zgody przeanalizowała kilka tras. Wybrana trasa nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko. Zgoda na ułożenie gazociągu w Danii została wydana m.in. na podstawie przeprowadzonej oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko, która była poddana krajowym konsultacjom publicznym. Ze względu na swój międzynarodowy charakter, projekt jest także objęty konwencją z Espoo, która zakłada uwzględnianie w procesie wydawania decyzji także innych krajów, na które projekt mógłby potencjalnie oddziaływać. Związane z tym faktem konsultacje międzynarodowe trwały do października tego roku.

– Zgoda duńskiego rządu na budowę podmorskiego odcinka Baltic Pipe to kluczowy element w realizacji projektu. Jest to pozwolenie na budowę zintegrowane z decyzją środowiskową, dotyczące obszaru morskiego. Gaz-System zaplanował w dokumentacji szereg rozwiązań technologicznych minimalizujących wpływ gazociągu na otoczenie – powiedział Tomasz Stępień, prezes Gaz-System. – W zakresie procesu realizacyjnego obecnie trwa proces wyboru dostawcy rur i wyboru wykonawcy robót budowlanych – dodał Stępień.

Baltic Pipe to strategiczny projekt mający na celu utworzenie nowej drogi dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki: duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Realizacja inwestycji wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz przyczyni się do wzrostu konkurencyjności polskiego rynku gazu. Gazociąg będzie mógł transportować 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski, oraz 3 mld m sześc. surowca z Polski do Danii. Przewidywana faza prac budowlanych rozpocznie się w 2020 roku. Dzięki temu, od października 2022 roku będzie można sprowadzać gaz ziemny ze złóż na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.

Autor: Piotr Stępiński

Co wy na to?

Źródło: biznesalert.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!