Polska Wiadomości

Czy w Zakopanem zostanie wprowadzony zakaz bilboardów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal bankier.pl projekt uchwały krajobrazowej, której celem jest likwidacja szpecących, wielkogabarytowych billboardów z Zakopanego oraz standaryzacja szyldów reklamowych w mieście pod Giewontem, została w poniedziałek wyłożona do publicznego wglądu.

Uchwała może wejść w życie za rok – oceniła Marta Gratkowska kierowniczka Biura Planowania Przestrzennego Zakopanego.

“Ta uchwała dotyczy sposobu reklamowania na terenie Zakopanego, dopuszczonych form ogrodzeń i małej architektury. Naszym celem jest głównie likwidacja wielkoformatowych reklam, szczególnie przy Zakopiance, przy wjeździe do miasta, gdzie istnieje kumulacja wielkich billboardów. Jeżeli chodzi o szyldy reklamujące biznesy na terenie miasta, na przykład przy obiektach turystycznych lub usługach – pozostaną, ale przy określonych gabarytach” – wyjaśniła PAP Gratkowska.

Do końca stycznia mieszkańcy Zakopanego będą mogli zgłaszać swoje uwagi do projektu uchwały. W następnej kolejności uwagi będą analizowane i ewentualnie zostaną wprowadzone korekty. Jest szansa, że uchwała wejdzie w życie pod koniec przyszłego roku.

Zapisy projektu uchwały określają gabaryty, standardy jakościowe oraz rodzaje materiałów budowlanych, z jakich mogą być wykonane tablice reklamowe i urządzenia reklamowe oraz ogrodzenia.

Codziennie otrzymuj porcję newsów o gospodarce, biznesie i finansach!

Według projektu, dozwolone będą szyldy na posesji lub budynku w którym świadczone są usługi. Projekt przewiduje maksymalnie dwa szyldy dla jednego podmiotu na danej nieruchomości.

Według autorów projektu zakopiańskiej uchwały krajobrazowej, powinna ona przynieść zdecydowane korzyści, przede wszystkim poprzez umożliwienie skutecznej walki z wszechobecnymi tzw. dzikimi reklamami, a szyldy, które będą spełniały wymogi prawa miejscowego mają być lepiej wyeksponowane i będą docierały do większej liczby odbiorców.

“Ideą było uczynienie Zakopanego miastem wolnym od powszechnej +reklamozy+, w celu ochrony jego unikatowych, na skalę światową walorów krajobrazowych” – czytamy w projekcie uchwały.

W 2016 r. władze Zakopanego wprowadziły przepisy porządkujące reklamowy chaos na Krupówkach. W tym celu słynny deptak został objęty parkiem kulturowym, który również reguluje kwestie handlu na tej ulicy.(PAP)

Autor: Szymon Bafia

Czy to dobry pomysł?

Źródło: bankier.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!