Europa Polska Świat Wiadomości

Czy ukraiński zbrodniarz wojenny ukrywający się w USA odpowie przed narodem polskim?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Prokuratura Krajowa skierowała do kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Waszyngtonie wniosek Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Lublinie o tymczasowe aresztowanie i ekstradycję obywatela USA Michaela K. Obecnie 98-letni Michael K. pochodzi z Ukrainy. Jest on podejrzany o popełnienie zbrodni przeciwko ludzkości, stanowiącej jednocześnie zbrodnię wojenną.

Jak ustalono, 23 lipca 1944 roku, będąc dowódcą kompanii pozostającego w służbie niemieckiej Ukraińskiego Legionu Samoobrony (ULS), wydał rozkaz podległym sobie żołnierzom, dokonania zabójstw mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin w gminie Żółkiewka oraz spalenia zabudowań tych miejscowości.

Jak wyjaśnia IPN, żołnierze Ukraińskiego Legionu Samoobrony, którymi dowodził Michael K., dokonali pacyfikacji tych miejscowości, w trakcie której zamordowano 44 mieszkańców a następnie spalono znajdujące się tam zabudowania mieszkalne i gospodarcze. Michael K. był również podejrzewany o udział w tłumieniu powstania warszawskiego.

Michael K. vel Mychajło K. w 1949 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Aby dostać się do Ameryki miał zataić fakt, iż służył w wojsku. Tłumaczył, że ostatnie lata wojny spędził jako jeniec w obozie pracy. Obecnie mieszka w Minnesocie

Źródło: lublin112.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!