Wiadomości

Czy Trzaskowski rozwiąże Marsz Powstania Warszawskiego?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Marsz w rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1944 odbywa się w stolicy od kilku lat. Organizatorami są Stowarzyszenie “Marsz Niepodległości”, Roty Niepodległości oraz Straż Narodowa. W najbliższy poniedziałek, 1 sierpnia wydarzenie ma się rozpocząć na rondzie Romana Dmowskiego od “Godziny W” o 17:00. Następnie wyruszy “Marsz Pamięci”.

Ostatnią decyzją Sądu Apelacyjnego w Warszawie Marsz Powstania 1 sierpnia nie ma statusu wydarzenia cyklicznego. Organizatorzy stołecznego pochodu wnioskowali u wojewody o status imprezy cyklicznej do 2024 roku. Konstanty Radziwiłł wyraził na to zgodę, ale władze miasta postanowiły się odwołać. Decyzję wojewody mazowieckiego uchylił ostatecznie sąd apelacyjny. Nic nie dała prośba o ponowne rozpatrzenie.

Zdaniem inicjatorów, tegoroczny marsz ulicami Warszawy działaniami prawnymi chcą zablokować prezydent miasta – Rafał Trzaskowski, a także stołeczny ratusz. Jednocześnie członkowie Stowarzyszenia “Marsz Niepodległości”, na czele z prezesem Robertem Bąkiewiczem, zapewniają, że pochód się odbędzie. Organizatorzy mieli bowiem wykorzystać “standardową procedurę” i zarejestrować dodatkowe zgromadzenie, które zostało już opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP).

Rafał Trzaskowski, proniemiecki prezydent Warszawy, który nie kryje wrogości w stosunku do polskich patriotów, wypowiadając się dziś na temat Marszu stwierdził: “To nie jest dzień na manifestowanie swoich poglądów”. Jednocześnie prezydent stolicy zapowiedział, że jeśli pojawią się “nieodpowiednie hasła”, miasto będzie wnosić o rozwiązanie Marszu.

/dorzeczy.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!