Wiadomości

Czy to już koniec Wisły Kraków? Licencja legendarnego klubu została zawieszona

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Przedstawiciele Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesili licencję Wiśle Kraków na grze w ekstraklasie. Czy to koniec Białej Gwiazdy?

Na podstawie pkt. 4.3.5 lit. a i b Podręcznika Licencyjnego dla Klubów Ekstraklasy na sezon 2018/2019 i następne, przedstawiciele Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN zawiesili Wiśle Kraków SA przyznaną 15 maja 2018 roku licencję nr 14 na rozgrywki ekstraklasy w sezonie 2018/2019 w związku z naruszeniem kryteriów P.02 i L.04 oraz punktów 4.2.2; 4.1.2.6 Podręcznika Licencyjnego.

Komisarze postanowili zawiesić licencję ze względu na niejasną sytuację prawną klubu oraz w związku z licznymi naruszeniami postanowień Podręcznika Licencyjnego.

W pierwszej kolejności wskazać należy, że z klubu wychodzą sprzeczne i niepokojące informacje. 22 grudnia 2018 roku przedstawiciel klubu na swojej stronie internetowej poinformował, że szefowie TS Wisła Kraków nie są już właścicielem piłkarskiej spółki Wisła Kraków SA, jak również, że zarząd oraz rada nadzorcza klubu złożyły rezygnację. Następnie 2 stycznia 2019 roku poinformowano, że unieważniono umowę przejęcia Wisły Kraków SA przez Vanna Ly i Matsa Hartlinga. Z kolei Vanna Ly stoi na stanowisku, że skutecznie nabył akcje klubu Wisła Kraków SA. W tym miejscu wskazać należy, że o żadnych z powyższych zdarzeń nie została poinformowana Komisja ds. Licencji Klubowych PZPN, zgodnie z obowiązkiem informacyjnym wynikającym z kryterium F.07 oraz z pkt. 4.1.2.7 w przypadku zbycia akcji wnioskodawcy lub licencjobiorcy przez ich dotychczasowych akcjonariuszy, co bezsprzecznie stanowi ich naruszenie.

– Komisarze podjęli decyzję o zawieszeniu licencji ze względu na brak kontaktu ze strony poprzednich bądź nowych właścicieli Wisły Kraków. Tak naprawdę wszystkie informacje dotyczące klubu czerpiemy tylko z doniesień prasowych, nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z władzami klubu. Nie wiemy, kto jest teraz oficjalnie właścicielem Wisły, kto zasiada na stanowisku prezesa i kto zarządza klubem. Rozumiemy, że wydarzyły się rzeczy, o których my nie zostaliśmy formalnie poinformowani. Nie wiemy tak naprawdę, kto jest licencjobiorcą. To naruszenie zasad zawartych w Podręczniku Licencyjnym, stąd nasza stanowcza reakcja. W trybie natychmiastowym zawieszamy Wiśle Kraków licencję na grę w ekstraklasie. Czekamy na formalne wyjaśnienia oraz informacje z klubu. Kolejny raz zaprosimy również uprawomocnionych przedstawicieli Wisły na najbliższe posiedzenie plenarne komisji, aby przedstawili nam obecną sytuację właścicielską i finansową oraz plan działania na najbliższą przyszłość — powiedział przewodniczący Komisji ds. Licencji Klubowych PZPN Krzysztof A. Rozen.

Do sprawy ustosunkował się także prezes PZPN Zbigniew Boniek.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!