Wiadomości

Czy Rosja się rozpadnie? „Najwyższy czas, by poważnie wziąć to pod uwagę”

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Amerykański politolog Alexander Motyl uważa, że porażka Kremla w wojnie z Ukrainą staje się coraz bardziej prawdopodobna, dlatego po prawie roku konfliktu zdumiewa niemal całkowity brak dyskusji na temat skutków rozpadu Rosji na mniejsze organizmy państwowe.

Motyl w artykule opublikowanym na łamach magazynu “Foreign Policy” stwierdza, że jest to najwyższy czas, by poważnie wziąć to pod uwagę, a ignorowanie takiej możliwości oraz konsekwencji implozji rosyjskiego państwa dla regionalnego i globalnego bezpieczeństwa świadczy o “niebezpiecznym braku wyobraźni” polityków, analityków i dziennikarzy.

“Połączenie (skutków) nieudanej wojny za granicą i kruchego, napiętego systemu w Rosji z każdym dniem zwiększa prawdopodobieństwo jakiegoś wybuchu. Niezależnie od tego, czy będzie to dobre, czy złe dla Zachodu, decydenci powinni się na to przygotować” – napisał Motyl.

“Najbardziej możliwe jest odejście z urzędu prezydenta Władimira Putina. Później nastąpi zaciekła walka o władzę pomiędzy skrajnie prawicowymi nacjonalistami, pragnącymi kontynuować działania wojenne i zniszczyć istniejącą hierarchię polityczną, autorytarnymi konserwatystami, mającymi interes w (przetrwaniu dotychczasowego) systemu oraz odradzającym się ruchem półdemokratycznym, który dąży do zakończenia wojny i zreformowania Rosji” – prognozuje profesor Rutgers University w amerykańskim Newark.

W ocenie eksperta nie można obecnie przewidzieć, kto zwycięży w walce o władzę na Kremlu, ale można za to “śmiało oceniać”, że te procesy doprowadzą do znacznego osłabienia Rosji. W konsekwencji kraj albo rozpadnie się na mniejsze państwa, takie jak np. Tatarstan, Baszkiria, Czeczenia, Dagestan i Jakucja, albo – jeśli zachowa dotychczasowe granice – stanie się “słabym satelitą Chin”.

Motyl zwrócił uwagę, że na ewentualne militarne, moralne i ekonomiczne skutki porażki w wojnie na Ukrainie nałożą się: “kruchość i nieskuteczność bardzo scentralizowanego systemu politycznego Putina; upadek kultu osobowości macho (prezydenta) w obliczu porażki, choroby i postępującego wieku; rażąco błędne zarządzanie gospodarką opartą na surowcach; nieokiełznana korupcja, która przenika wszystkie poziomy społeczeństwa, a także rozległe etniczne i regionalne rozłamy w ostatnim na świecie imperium”.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!