Europa Gospodarka Wiadomości

Czy producenci niemieckich samochodów przez lata naruszali prawo antymonopolowe?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Tygodnik „Spiegel” przedstawił dokumenty, w których Daimler i Volkswagen informują regulatorów antymonopolowych o dekadach rozmów pomiędzy niemieckimi producentami samochodów na tematy technologiczne, które mogły naruszać prawo antymonopolowe. Niemiecki Federalny Urząd Kartelowy nie skomentował tych informacji, także Volkswagen, Daimler i BMW odmówiły komentarza.

Po publikacji tygodnika akcje VW spadały w ciągu dnia nawet o ok. 5 proc. i był to największy spadek sesyjny od 27 września. Natomiast kurs Daimlera, producenta Mercedesa, spada o prawie 3 proc. a BMW o ponad 2,5 proc.

„Spiegel” napisał, że BMW, Daimler, Volkswagen, Audi i Porsche zaczęły rozmowy w latach 90. w celu skoordynowania działań związanych z technologiami samochodowymi, kosztami, dostawcami, jak również z kontrolą emisji w silnikach Diesla. Dyskusje były prowadzone przez 200 pracowników pracujących w 60 grupach roboczych, w takich dziedzinach jak rozwój pojazdu, silniki Diesla i benzynowe, hamulce i skrzynie biegów.

“Te zarzuty wyglądają bardzo poważnie i mogłyby oznaczać potencjalną zmowę dłuższą niż 20 lat” powiedział Juergen Pieper, analityk Bankhaus Metzler cytowany przez Bloomberga. „To sprawia wrażenie niekończącej się historii o wiadomościach na temat złego zachowania branży”.

Raport „Spiegel” dopełnia oświadczenie Audi i Mercedesa z tego tygodnia, że firmy te chcą zaktualizować w setkach tysięcy swoich aut z silnikiem diesla oprogramowanie do kontroli emisji spalin, w wyniku przeprowadzanych przez urzędy nadzorcze kontroli potencjalnych naruszeń obowiązujących norm. Kontrole to efekt afery z września 2015 r., kiedy to wyszło na jaw, że Volkswagen przez wiele lat fałszował wyniki emisji spalin swoich aut w celu przejścia restrykcyjnych testów.

Źródło: bankier.pl

 

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!