Wiadomości

Stany Zjednoczone podejmą wraz z sojusznikami działania, by przekazać Ukrainie sowieckie czołgi

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie współpracować z sojusznikami, aby przekazać Ukrainie czołgi produkcji sowieckiej w celu wzmocnienia ukraińskiej obrony na Donbasie.

Decyzja o pośredniczeniu w przekazywaniu czołgów produkcji sowieckiej, które mogą być używane przez wojska ukraińskie, została podjęta na prośbę prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – poinformował urzędnik Białego Domu. Po raz pierwszy od wybuchu wojny Stany Zjednoczone będą pomagać w przekazywaniu czołgów.

Urzędnik powiedział, że transfer rozpocznie się wkrótce, ale odmówił podania, ile czołgów zostanie wysłanych ani z jakich krajów będą pochodzić. Według niego, umożliwią one Ukrainie prowadzenie ataków artyleryjskich na duże odległości przeciwko rosyjskim obiektom na Donbasie.

Zwraca się uwagę, że przybycie czołgów może być kolejnym sygnałem nowej fazy wojny, która trwa już przeszło pięć tygodni. Wcześniej w Rosji podano, że przekierowują swoje wysiłki na wschodnią Ukrainę. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski wezwał sojuszników z NATO, by oprócz broni przeciwpancernej i przeciwlotniczej, które stały się głównym źródłem dostaw na Ukrainę z Zachodu, dostarczały czołgi i samoloty. Sfrustrowany tym, że rozważał wolne tempo transferów broni, Zełenski poprosił o czołgi.

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!