Polska Wiadomości

Czy Poczta Polska będzie donosić na swych klientów?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak podaje portal innpoland.pl narodowy operator pocztowy dostał nowe zadanie. Pocztowcy mają monitorować przesyłki z chińskich sklepów, a następnie zgłaszać fiskusowi, kto nie zapłacił podatku od tych zakupów – donoszą media. Klienci platform zakupowych nie posiadają się z oburzenia. Firma tłumaczy, że chodzi o “usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową”.

Polski fiskus chce mieć pewność, że od każdego zamówionego w Chinach towaru został odprowadzony podatek VAT. W tym celu zaangażuje Pocztę Polską.

Ta instytucja będzie ponoć monitorować przesyłki z Chin a następnie przekazywać dane ich adresatów fiskusowi. W sieci pojawiają się już informacje o tym, że Poczta podpisała stosowne porozumienie z Krajową Administracją Skarbową.

Cały projekt jest pomysłem tęgich umysłów z resortu finansów. Jego celem jest zebranie podatków od chińskich zakupów, pozostających jeszcze poza zasięgiem fiskusa.

Warto przypomnieć, że ledwie rok temu Poczta podpisała umowę ze swoich chińskim odpowiednikiem, China Post, dotyczącą ułatwień w transporcie paczek z zakupami do Polski.

Jak poinformowała nas Justyna Świtek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej, firma współpracuje ze służbami celnymi od lat i ma obowiązek przedstawiania do kontroli celnej wszystkich przesyłek spoza UE.

– W przypadku naliczenia przez funkcjonariuszy opłaty mamy obowiązek ją uiszczać przed doręczeniem przesyłki i z tego obowiązku się wywiązujemy. Podpisane przez Pocztę Polską w styczniu br. porozumienie z Krajową Administracją Skarbową dotyczy spraw organizacyjnych. Dzięki temu np. uruchomiony został dodatkowy punkt kontrolny w naszej sortowni w Lublinie, aby usprawnić pracę służb celno-skarbowych, przy coraz większych wolumenach przesyłek spoza UE, szczególnie z krajów azjatyckich – tłumaczy Świtek.

– Współpraca Poczty Polskiej z Pocztą Chińską i dodatkowe porozumienie w tym zakresie ma na celu usprawnienie transportu przesyłek drogą lądową, co nie oznacza i nie miało oznaczać wyłączenia ich z kontroli celnej, bo takich uprawnień jako Poczta nie mamy – dodaje.

Zaledwie kilka dni temu Ministerstwo Finansów wydało komunikat, w którym przypomina, że od zakupów w AliExpress należy zapłacić podatek VAT, niezależnie od ich wartości.

Jak skomentujecie taki rodzaj inwigilacji?

Źródło: innpoland.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!