Europa Wiadomości

Czy niemieckie władze będą szczepić swoich obywateli przed koronawirusem “na siłę”?

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Jak informuje portal pch24.pl niemieckie władze unikają jednoznacznej deklaracji w sprawie obowiązku szczepień na koronawirusa. Podobnie jak polski minister zdrowia Łukasz Szumowski, także jego niemiecki odpowiednik, Jens Spahn, nie chce wyraźnie powiedzieć, czy w jego kraju wszyscy zostaną zmuszeni do szczepienia.

Niemieckie władze pracują obecnie nad ustawą, której deklarowanym celem jest poprawia ochrony ludności przed zagrożeniem wirusem SARS-CoV-2. Minister zdrowia Jens Spahn w pierwotnym tekście planowanego prawa zamieścił sugestię wprowadzenia dowodu szczepienia. To stało się przedmiotem niezwykle ostrej krytyki, bo w praktyce oznaczałoby stworzenie dwóch kategorii obywateli: takich, którzy mają pełne prawa, bo się zaszczepili, i takich, którym jakieś prawa (jakie?) zostałyby odebrane ze względu na brak szczepienia. W efekcie rząd wycofał się z tego pomysłu, ale wciąż unika jasnej odpowiedzi w sprawie wprowadzenia ewentualnego obowiązku szczepień.

– Nie potrzeba przymusu, bo po tym wszystkim, czego doświadczyłem, jestem przekonany, że istnieje wysoka gotowość by się zaszczepić – powiedział Spahn pytany przez dziennikarzy o sprawę. Nie jest to więc jasne odrzucenie obowiązku szczepień.

Wprowadzenie przymusu za możliwe uważają przy tym szef Zielonych Robert Habeck oraz szef CSU i premier Bawarii, Markus Söder. Ich zdanie jest niezwykle istotne, bo Habeck ma szanse po wyborach parlamentarnych wejść do rządu jako wicekanclerz, a Söder może zostać następcą Angeli Merkel.

W sprawie obowiązkowych szczepień podobnie jak Niemcy kluczą władze Polski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski pytany kilka dni temu o tę sprawę odpowiedział, że „pytanie jest trudne” i stwierdził tylko, że „w pierwszej kolejności” szczepionka będzie „proponowana” osobom najbardziej narażonym, a „później reszcie społeczeństwa”. Czy będzie to propozycja „nie do odrzucenia”, minister nie powiedział.

Czy Polsce też to grozi?

Źródło: pch24.pl

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!