Wiadomości

Czesi stawiają na węgiel – wstrzymują wygaszanie kopalń

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Skazane przed laty na zamknięcie czeskie kopalnie odradzają się dzięki rosnącym cenom węgla. „Puls Biznesu” wskazuje, że Węglokoks, polski eksporter, bacznie obserwuje sytuację u naszych południowych sąsiadów.

Jedynym czeskim producentem węgla kamiennego jest firma OKD, znana kiedyś jako Ostravsko-karvinske doly. Dotychczas 60 proc. wydobycia stanowił węgiel energetyczny, a koksowy to pozostałe 40 proc. Zgodnie z przyjętym kilka lat temu planem należące do niej kopalnie miały być stopniowo wygaszone do 2024 r.

W tym tygodniu z władzami OKD spotkał się szef czeskiego rządu Andrej Babis, który twierdzi „że przy obecnych cenach węgla sytuacja jest na tyle dobra, że można przedłużyć okres wydobycia w kopalniach OKD do 2030 r.”. Zmianę tę potwierdza państwowa spółka PRISKO, jedyny akcjonariusz OKD.

Menadżerowie Węglokoksu, którzy specjalizują się w handlu polskim węglem energetycznym, przewidują, że decyzja OKD zmieni sytuację na rynku.

– Szybsze wycofanie części wolumenu z rynku przez OKD spowodowałby zwiększenie wolumenu z Polski i z importu. Pozostawienie przez OKD części kopalni i zaspokojenie krajowego popytu nie pozostanie bez wpływu na warunki handlowe dla innych producentów i importerów węgla na rynek czeski – komentuje Tomasz Heryszek, wiceprezes ds. handlowych Węglokoksu.

Jedynym producentem węgla koksowego w Polsce jest Jastrzębska Spółka Węglowa. Rzecznik spółki Katarzyna Jabłońska-Bajer zapewnia, że „zapotrzebowanie na nasz węgiel jest na tyle duże, że jesteśmy spokojni o rynek”.

/TVP Info/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!