Wiadomości

Czesi nie zapłacą za nieprzyjmowanie migrantów? Grodecki studzi ich optymizm

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!

Czechy nie będą musiały płacić oficjalnej kar za nieprzyjmowanie migrantów? Tak twierdzi ich minister spraw wewnętrznych. Odpowiedział mu polski wiceminister.

Czeski resort spraw wewnętrznych opublikował oficjalny komunikat, w którym przekonuje, że „ze względu na liczbę uchodźców przyjętych z Ukrainy Czechy zostaną czasowo zwolnione z obowiązku składek”. Sprawę skomentował też szef resortu, wicepremier Vít Rakušan.

“Cieszę się, że UE znalazła sprawiedliwe rozwiązanie w zakresie zarządzania migracją. Żadnych kwot, ale solidarna pomoc finansowa dla najbardziej obciążonych krajów członkowskich. Zgodnie z moją propozycją Czechy zostaną teraz zwolnione z obowiązku składek, biorąc pod uwagę dużą liczbę uchodźców z Ukrainy, których przyjęliśmy” – napisał.

“Po zakończeniu reżimu tymczasowej ochrony uchodźców ukraińskich, dzięki tej umowie, Czechy otrzymają solidarną pomoc finansową” – dodał.

W oficjalnym komunikacie znajdujemy informacje o rzekomym wyłączeniu z „obowiązkowego systemu solidarnościowego”. “Na podstawie wynegocjowanej wczoraj przez ministra spraw wewnętrznych umowy, Czechy zostaną czasowo wyłączone z obowiązkowego systemu solidarnościowego, ze względu na dużą liczbę przyjmowanych przed wojną uchodźców z Ukrainy, którym Czechy udzielają czasowych solidarną ochronę” – przekonuje czeski resort.

Zdaniem Rakušana, Czechy mają dostać też kolejną pomoc finansową od Komisji Europejskiej. “To dalsze uznanie ze strony UE dla naszej pracy. Dodatkowo w związku z naszym zaangażowaniem w pomoc uchodźcom z Ukrainy otrzymałem od komisarz Ylvy Johansson obietnicę dalszej pomocy finansowej dla Czech” – przekonuje czeski wicepremier.

Czeskiemu wicepremierowi odpowiedział wiceminister Bartosz Grodecki. “Panie Premierze, dobrze Pan wie, że to nie propozycja, a życzenie zgłoszone do protokołu z posiedzenia Rady. To żaden twardy zapis w projekcie rozporządzenia. Trzeba było przyłączyć się, jak niegdyś, do weta. Liczymy na to w ciągu dalszych prac nad tą propozycją” – napisał podsekretarz stanu w MSWiA.

/wpolityce.pl/

Podoba Ci się to co robimy? Wesprzyj projekt Magna Polonia!